Overzicht van de militaire actie Dec. 19161 aanleiding gaf tot het besluit, dat kapitein VAN der Beeke met 5 brigades den volgenden dag van Kota Baroe over land via Rantau Ikir M. Boengo te hulp zou komen (4 dagmarschen), terwijl de 3 andere brigades naar M. Tebo zouden marcheeren. Kapitein VAN der Beeke kreeg, onder bekendstelling van de sedert binnengekomen berichten, de opdracht om zich met zijn brigades zoo spoedig mogelijk naar M. Boengo te begeven, zoonoodig de colonne daartoe in tweeën te splitsen, n. 1. 3 brigades vooruit en de 2 andere brigades met den vivrestrein doen volgen; het spoedig bereiken van M. Boengo stond daarbij op den voorgrond. Was deze plaats bereikt, dan moest zoo spoedig mogelijk worden opgerukt naar Bangko. Ingevolge van den Commandant van het Leger ontvangen opdracht moest kapitein v D. B voorts zoo spoedig mogelijk verbinding zoeken met den Gew Mil. Commdt. te M. Tembesi en, indien deze verbinding werd verkregen, zich onder diens bevelen stellen. De 3 voor M. Tebo bestemde brigades onder onderluitenant Wijnstok kregen opdracht om na aankomst te M. Tebo onmiddellijk maatregelen te treffen voor den opvoer van vivres naar M. Boengo. Eerstgenoemde colonne kwam in d< n middag van den 12den September te M. Boengo aan; een patrouille op den volgenden dag in de omgeving van die plaats wist eenige rebellenleiders op te vatten. Nadat hem gebleken was, dat de toestand te M. Boengo zulks veroorloofde, ging kapitein v D. Beeke den 15den September met 3 brigades door naar de Tabir-streek en Bangko, welke plaats hij den 17den bereikte. De 2 andere brigades bleven te M. Boengo achter, waar eenige verbetering in den toestand was gekomen; de opstandige doesoen Ajèr Gemoeroeh vroeg nl. vergiffenis; Telok Pandjang bleef evenwel nog in verzet. Inmiddels was onderluitenant Wijnstok met zijn 3 brigades te M. Tebo aangekomen (12 Sept.), alwaar na het vertrek van Div. Commdt. Ot met zijn yewapende politie werd gepatrouilleerd in het gebied tusschen de Soemai-en Kilis-rivieren. Dit optreden had het succes, dat verschillende hoofden zich meldden; ook keerde in de afdeeling Tebo van Telok Kwali stroomafwaarts de bevolking naar hare doesoens terug; tusschen M. Tebo en M. Tembesi hiel den zich evenwel nog kwaadwilligen op. Liet zich dus de toestand in de naaste omgeving van M. Tebo, 1312

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 52