IN Djambi en Palembang. [Dec. 1916. dat door 1 brigade Inf. en ongeveer I2 brigade G. P. bezet bleef, vrij gunstig aanzien! hierin kwam tegen 19 September plotseling verandering, omdat weer benden in de buurt optraden, zoodat de inwoners en de bezetting weer in de benteng postvatten. Dit bleek geen overbodige voorzorgsmaatregel te zijn, want den 20sten werd de plaats door een 30C-taI rebellen aangevallen, die er slechts in slaagden het postkantoor in brand te stekenhun werd een ver lies van 10 dooden toegebracht. Een terugblik op de actie der van verschillende zijden opgerukte versterkingen werpende, zien we, dat over het algemeen de onder vonden tegenstand niet groot was, hetgeen voornamelijk wel kan worden toegeschreven aan het feit, dat de opstandelingen slechts over een gering aantal vuurwapenen beschikten. Hunne aanvallen met de blanke wapens, s ims in dichte drommen ondernomen, legden het begrijpelijkerwijze af tegen ons repeteervuur. De geringe resultaten met die aanvallen bereikt, de daarbij geleden bloedige verliezen, zoomede de omstandigheid, dat zoo spoedig en van zoo verschillende zijden troepen waren verschenen, hebben er stellig toe bijgedragen om een groot deel van de door de verzetsleiders mede- gesleepte bevolking al vrij spoedig tot het inzicht te brengen, dat zij op den verkeerden weg was gevoerd. Toch zou, zooals de latere gebeurtenissen zullen aantoonen, nog meerdere actie noodig blijken om den aanhang dier leiders en henzelven het hoofd in de schoot te doen leggen. In aanmerking genomen de af te leggen afstanden naar de ver schillende bestuursvestigingen, de herhaalde onderbrekingen van de draadgemeenschap en in herinnering brengend, dat het afloopen van M. Tembesi plaats had op den 26sten Augustus en van Saroelan- goen Djambi op den pten September, dan verdient het feit, dat de te hulp gesnelde troepen aanwezig waren te M. Tembesi op den 2den September (Inf. en G. P. van de hoofdplaats Djambi), te M. Tebo op den 5d«n September (G. P. van S. W. K.), te M. Boengo op den 12den September (Inf. van Padang-Pandjang), te Bangko op den 13ddn September (Inf. van Padang) en te Saroelangoen Djambi op den Hden September (Inf. van Weltevreden), zeer zeker bijzonder gereleveerd te worden. 1313

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 53