Overzicht van de militaire actie Dec. 1916.] c. De actie onder leiding van kolonel Kroesen. 1. Tweede helft van September. Nu de verschillende versterkingen de hun aangegeven doelen hebben bereikt en zich voorts de invloed gaat doen gelden van de eenhoofdige leiding der actie, zullen we niet meer de verschil lende colonnes in al hare bewegingen volgen, doch in ondervoigende regelen meer in algemeene trekken aangeven de wijzigingen in den toestand en de wijze, waarop daarmede bij de actie werd rekening gehouden, waarbij vanzelf de voornaamste gebeurtenissen naar voren treden en gelegenheid bieden tot wat uitvoeriger bespreking. De toestand in de tweede helft van September teekende zich als volgt af: Ter hoofdplaats Djambi verkeerde men nog steeds in onrust, omdat telkenmale berichten uit de doesoens bovenstrooms opdoken, als zou de bevolking het wettig gezag willen afschudden.' In het Toengkal-gebied was de toestand ongunstig; een deel der bevolking had zich bij de verzetspartij aan de Batang Hari aan gesloten; de voornaamste kampoengs waren verlaten. Langs de Batang Hari, van af Loepa2 Aoer (nabij Selat)tot M.Tem- besi, waren nog alle kampongs verlaten, met uitzondering van Ran- tau Poeri, waar de bevolking gedeeltelijk was teruggekeerd. Ook van M. Tembesi tot M. Tebo was de bevolking nog in opstand; in die streek, evenals langs de S. Ketalo, traden nog benden opalle nederzettingen in de Soemai-streek waren eveneens nog verlaten. In de omgeving van Bangko was de toestand gunstig; een deel der bevolking van Telok Pandjang had zich weer gemeld. Ook in de Merangin-streek keerde de bevolking naar de doesoens terug. Boven-Tabir was nog onrustig; ook hielden zich nog benden op tusschen Bangko en de grens van Kerintji. In Saroelangoen Djambi keerde de bevolking geleidelijk terug en meldden zich vele harer hoofden. In Kerintji, waar eerst vrees had bestaan, dat de bevolking onrustig zou worden door het uitwijken van leden der verzetspartij uit Boven- Djambi, bleef de rust gehandhaafd. Volgens geruchten was een bende uitgeweken in de richting van Kota Baroe. 1314

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 54