Dec. 1916.] Overzicht van de militaire actie telooze patrouilleering tusschen M. Tembesi en Djambi en verder benedenstrooms de toestand langs dat deel van de Batang-Hari volkomen moeten worden beheerscht en afdoende preventief moe ten kunnen worden opgetreden. Ook nog in verband met de uit gebreidheid van het verzet in de bovenstreken en de te verwachten herhaalde onderbreking van de draadverbindingen vroeg kolonel Kroesen nog 2 compagnieën versterking aan. Daarom vertrokken van het manoeuvreterrein (Tjibinong, 20 paal Z. van Meester-Cornelis) de staf en 2 compagnieën van Inf. XVI (onder bevel van majoor Smits), om op 25 September van T. Priok naar Djambi scheep te gaan. Met dezelfde bootgelegen heid vertrok kapitein-adjudant Rijnders om als adjudant van den leider der actie op te treden. Van de nieuw aangekomen versterking vertrokken dadelijk (27 Sept.) 4 brigades onder kapitein Bartelds per stoomer naar het Toengkal-gebied, met opdracht naar Pelaboehan Dagang op te rukken en in Boven- Toeng patrouilleeren. Tevoren waren reeds 2 brigades van het detachement Djambi naar Moeara Toengkal vertrokken (18 Sept.) om onze vestiging aldaar te beveiligen en naar de nabijgelegen kampongs te patrouil leeren; ook vertrokken op dien dag de 2 met mitrailleurs bewapende stoombarkassen der Marine naar de Toengkal-rivier om daarlangs te patrouilleeren. Jm uitbreiding van het verzet naar Indragiri (residentie Riouw) tegen te gaan, waren den 20sten September op het waterscheidings- geb;(v e tusschen de Reteh- en Toengkalri vieren 3 brigades Inf. van j ,ouw aangekomen, welke in opdracht hadden de enkele naar Indragiri voerende paden te bewaken. Kapitein Bartelds vond Pelaboehan Dagang verlaten; ook enkele andere kampongs bleken leeggeloopen te zijn. Langs de Batang Hari had kapitein Snell, die met zijn compagnie op 18 September van Djambi naar Toerai Toeo was vertrokken, alle kampongs verlaten aangetroffenonderweg moesten bij Koeab 2 rebellen bij verzet worden neergelegd. Zijn indruk was, dat de bevolking uit vrees voor de troepen de vlucht had genomen en dat er geen bepaald verzet was. Met het herstel van de telefoonlijn 1316

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 56