Overzicht van de militaire actie Dec. 1916.1 daarbij 31 der aanvallers, w. o, een hoofd, werden neergelegd (ten koste van één gesneuvelden dwangarbeider). Ook wist kapitein Snell, die met de waarneming van het civiel bestuur te M. Tembesi werd belast, op een patrouille tot Penindjoan van 26 September tot 4 October der verzetspartij een verlies toe te brengen van 22 man, w. o. enkele leiders (onzerzijds 1 licht-gewonde), terwijl onderlui tenant Wijnstok op 28 September te Semaboe (benedenstrooms van M. Tebo) 13 rebellen neerlegde en daarbij 2 Beaumont-karabijnen buit maakte. 2. Eerste helft van October. Berichten kwamen binnen, dat de bevolking aan de Boven-Batang- Asai door opruiers werd opgestookt om S. Djambi aan te vallen, in verband waarmede de op patrouille naar M. Tembesi zijnde 6 brigades onder kapitein Frackers werden teruggeroepen. Deze colonne had op 1 October M. Tembesi bereikt en onderweg be halve te Paoe Toeo en Goeroen Toeo, alle kampoengs verlaten bevonden; een groot deel der gevluchte bevolking zou zich ophou den aan de S. Ketalo. Tijdens de patrouille werden 5 rebellen neer gelegd en bleek de telefoonlijn op het afgelegde traject op verscheidene plaatsen vernield. De bende, die in de richting van Kota Baroe was getrokken, maakte zich meester van 2 Beaumont-geweren, toebehoorende aan de lijnwachters te Telok Kwali en Koeamang en vernielde aldaar de telegraaflijn. Aangezien laatstgenoemde plaats slechts 20 K. M. van Kota Baroe, waar brigade G P. lag, verwijderd is en de bende volgens de berichten 400 man telde, vertrokken 6 October 2 bri gades Inf. van Padang-Pandjang middels vrachtauto's naar S. Langsat met verdere bestemming Kota Baroe. Kapitein Brasser, op patrouille naar Rantau Pandjang (Tabir), vond de bevolking aldaar beslist vijandig; van eenige toenadering geen spoor. Langs de Tabir, bovenstrooms van M Djernih, bleek de bevolking goedgezind, terwijl ook te S. Manau de toestand gun stig was In het Merangingebied waren evenwel vele kampoeng- hoofden met kleinen aanhang nog niet terug. Uit Toengkal werd bericht ontvangen, dat 300 man van Boven- Toengkal zich hadden aangesloten bij een der verzetsleiders, die zich Sultan van Toengkal noemde en bovenstrooms vankampoeng 1318

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 58