De G. O. B. A. EN DE BATTERIJ. [Dec. 1916. wapens, munitie en reservemunitie bij elkaar komen, en ergens ge borgen worden. Gaan we van dit papierterrein naar het oefeningsterrein, dan wordt de toestand nog bedenkelijker, want nu komt het aan op kijken, pro- beeren, beoordeelen en veel schipperen. Gelukkig is de G. O B. A. nogal ruim van opvatting; daardoor heeft de B.C., die ziet, dat hij te weinig tijd heeft gewijd aan eene bepaalde soort oefening, veelal nog wel gelegenheid dit gedeeltelijk te redresseeren, het achterlijke weer wat op te halen. Maar laten we nu exercitiën te voet, redres- suur, pionierwerk, koken, zwemmen, e. d. eens buiten beschouwing, en letten we meer op schietoefeningen, oefeningen met geschut, schietregels, opleiding richters, waarnemers, vuurleiders, enz., zorg voor het materiëel, oefeningen in het terrein, entrainement, gevechts oefeningen enz., dan is dat al een terrein, waar men gemakkelijk den juisten weg kan verliezen. Bestaan er gegevens, programma's van voorgangers, dan doet men verstandig die voorloopig in alge- meenen zin te volgen. Maar men zij voorzichtig, want ook deze voorgangers hadden maar zelden langdurige ondervinding, en oefenen en op adem brengen is geen wiskunde En ik geloof niet, dat er velen zullen zijn, die na hun eerste B. C.-jaar van oordeel zijn, in de verschillende vakken het mogelijke te hebben bereikt „Het volgend jaar beter" denkt men, als er tenminste geen overplaatsing volgt. Wat stabiliteit onder de luitenants en wachtmrs. hierbij van groot nut zou zijn, behoeft geen betoog; in plaats daarvanzie het begin van dit opstel, en een nieuw optredend B. C. tracht met gedeel'elijk niet geoefende officieren en onderoffn. eene batterij door de elementaire oefeningen te halen of zonder ongelukken ondanks vele mutaties in en door de 2de en 3de periode te brengen Is het te verwonderen, als men de neiging krijgt met den uiterlijken schijn genoegen te nemen, onder de leus: het zal mijn tijd wel uithouden. De aanhef van p. 7 G.O.B.A. heeft grooter beteekenis, dan oppervlak kig lijkt, en geldt niet alleen binnen de grenzen van eene batterij. 1) Wat vroegere ondervinding waard is, blijkt b. v. uit de methode van het op adem brengen der paarden, te Batavia door een der vorige Afd. Cn. ingevoerd en steeds met succes toegepast. Wordt op die basis het systeem meer uitgewerkt, dan krijgt men ten slotte een veilige en spaar zame wijze van trainen. 1271

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 5