Overzicht van de militaire actie Dec. 1916.) staande uit 3 brigades Inf. en 1 brigade G. Pzich in het tot ben- teng herschapen kantoor had verschanst en gereed was tot krachti ge verdediging. Bij een dergelijken stand van zaken was het te voorzien, dat - ook al was de bende talrijk - haar aanval wel zou worden afgeslagen. Zulks geschiedde dan ook op 12 October, toen een op 2000 man geschatte bende een aanval trachtte te doen, waarbij 38 dooden, 5 gewonden en 3 gevangenen in onze handen bleven. Het afslaan van den aanval, welke - zooals latere berichten aantoonden - de bende 46 dooden en 16 gewonden had gekost, had ons geen verliezen berok kend; de pasar was gedeeltelijk afgebrand, terwijl vele huizen geplun derd waren, evenals op den pasar te M. Roepit. Behalve de telefoon hadden de opstandelingen ook de bruggen in het weggedeelte naar M. Roepit vernield. Gebleken was, dat de goedgezinde bevolking van de doesoens, waar de bende doorheen getrokken was, op straffe van te worden vermoord, gedwongen werd om aan het verzet deel te nemen. Waar de oorspronkelijk voor preventieve patrouilleering in de Palembang- sche Bovenlanden bestemde compagnie van kapitein Frankamp werd ingezet om den toestand in Rawas te beheerschen, kwamen wederom 2 compagnieën (van Inf. XVI) van Java. De Gewapende Politie zou dan ook in Palembang in hoofdzaak worden gebezigd voor de bewaking van de bestuursvestigingen en aangezien daarvoor ver sterking met 51/2 brigade noodig was, welke niet dadelijk uit andere gewesten beschikbaar konden worden gesteld, zouden deze uit Djambi komen en daar vervangen worden door 4 brigades marechaussee van Java en 1 brigade Inf., welke laatste gevormd werd uit het overcompleet van het löe Bataljon. [Wat betreft de brigades marechaussee moge worden toege licht, dat reeds sinds eenigen tijd uit het overcompleet van de veldbataljons op Java een drietal als marechaussee georganiseer de en bewapende afdeelingen, elk van 4 brigades, waren gevormd, waarvan de onder bevel van luitenant de Jongh Swemer naar Djambi gezonden afdeeling te Madjalenka (residentie Cheribon) was gelegerd. Juist op den dag, dat de afdeeling naar Djambi vertrok (14 October), werd het gouvernementsbesluit bekend, waarbij het Leger tijdelijk werd uitgebreid met 2 divisiën marechaussee, een ter sterkte van 3 afdeelingen met standplaats Meester-Cornelis en een ter sterkte van 1320

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 60