IN Djambi en Palembang. (Dec. 1916. in Kerintji. 1 Compagnie en 2 brigades van het Garnizoensbataljon van S. W. K. patrouilleeren in Kerintji, benevens in Boven-Tabir en Boven-Tembesi. in Toengkal. 4 brigades van Inf. XVI te Djambi. Het detachement Djambi (6 brigades), Staf en 4 brigades Inf. XVI, met patrouillegebied Beneden-Djambi (met uitzondering van Toengkal.) Van deze residentie vraagt de Ajer-Itam-streek al dadelijk onze aandacht. In de eerste dagen van October wezen n.l. verschillende berichten uit, dat daarheen tal van opstandelingen waren getrokken. Zoo was op den 8en October een bende, die over 10 geweren be schikte, te Pengidaran gesignaleerd op weg naar Ajer-Itam, voorts was nog bericht ontvangen omtrent een bende van ongeveer 300 man, voorzien van 26 geweren, welke naar Lombok Kapajang aan de Ajer-Itam zou zijn gegaan. De opstandelingen zouden bevel hebben gekregen zich aldaar te verzamelen om een aanval op S. Djambi te ondernemen. In verband met die berichten vertrok luitenant Grashuis met 3 brigades van Paoe Toeo naar het Ajer-Itam-gebied. In Goeroen Toeo waren 3 brigades onder luitenant Ashmoneit teneinde de goed gezinde bevolking aldaar tegen de opstandelingen te beschermen. Bij het patrouilleeren naar Djernih (Ajer-Itam-gebied) kreeg hij aanraking met de daar gesignaleerde kwaadwilligen, waarbij er 5 werden neerge legd en een Beaumontkarabijn benevens 1 geweer werden buitge maakt. Een brigade dezer colonne sloeg op 13 October bij Taoe Toeo een aanval af, waarbij 6 dooden, waaronder de aanvoerder, en wederom 1 karabijn in onze handen vielen. Onzerzijds werden bij deze ontmoetingen geen verliezen geleden. Van Moeara Tembesi, dat op 9 October weder in telefonische gemeenschap met Djambi was, kwam het gunstige bericht, dat ook de bevolking van de doesoens Ramboelan Asam, Teroesan, en D. Ambat was teruggekeerdvoorts waren 5 geweren ingeleverd, ter wijl eenige dagen later kon worden bericht, dat van de f 14COO aan landsgelden, welke bij het afloopen van M. Tembesi door de op- 1323

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 63