8888 8888 8888 8888 Uit de Practijk Eene opmerking naar aanleiding nan den Leidraad nachtelijke Oeieningen. „Aan uit te voeren nachtelijke oorlogshandelingen zijn, door de diepe stilte, waarmede zij in vaak volslagen duisternis moeten wor den uitgevoerd, zoodanige moei lijkheden van technischen aard verbonden, dat er alleen succes van is te verwachten bij zorgvuldi ge voorbereiding in vredestijd." Waar, volkomen waar, zijn bovenaangehaalde woorden uit de inleiding van onzen L. N. O. en dus zou mogen worden verwacht, dat aan de theorie der techniek van nachtelijke ondernemingen ook niets zoude haperen; immers, is zulks wel het geval, dan kan er geen sprake wezen van door „zorgvuldige voorbereiding in tijd van vrede overwinnen der technische moeilijkheden, verbonden aan der gelijke oorlogshandelingen." Naar onze bescheiden meening moet de onderwerpelijke opleiding in ons leger nog wel het een en ander te wenschen overlaten, aan gezien onze L. N. O. o.a. op een cardinaal punt verre van duidelijk is; wij worden nog versterkt in deze meening, daar ons bij ver schillende bijeenkomsten van officieren gebleken is, dat er dienten gevolge geen eenheid van opvatting bestaat. Zonder te vervallen in opmerkingen omtrent kleinere details, zij het ons vergund het navolgende onder de aandacht te brengen. Volgens den L. N. O. worden nachtelijke ondernemingen onder scheiden in: nachtmarschen, nachtelijk terreinwinnen, nachtelijke stormaanvallen. De definities zijn te vinden in hoofdstuk II van den leidraad, terwijl dit hoofdstuk verder aangeeft, hoe een en ander dient te worden uitgevoerd. Wij komen dan tot de volgende conclusie: A. Nachtelijk terreinwinnen. Uit de verzamelopstelling wordt in eene formatie van flankcolon nes vooruitgegaan tot de ontwikkelingsstelling is bereikt en eerst 1334

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 78