Uit de Practijk. [Dec. 1916. hier wordt de verspreide orde aangenomen. Alleen in het buiten gewoon gunstige geval, dat gemarcheerd wordt in een zeer effen, niet doorsneden terrein, dan wel in het geval men reeds in nauwe voeling met den vijand is, kan de verzamel- met de ontwikkelings stelling samenvallen. Nadat in de ontwikkelingsstelling de verspreide orde is aange nomen wordt vooruitgegaan naar de lijn, waarin bij het aanbreken van den dag het vuurgevecht zal worden gevoerd (hervat] of de stormaanval zal worden ingezet, m a.w wordt vooruit geslopen naar de afwachtingsstelling. B Nachtelijke stormaanvallen. Volgens den L. N. O. kan hiervoor geen bepaalde vorm worden aangegeven, alleen wordt eene formatie met afdeelingen uit de flank aanbevolen. Op laatstgenoemde wijze wordt zoo omzichtig mo gelijk vooruit geslopen naar de stormstelling, m a.w. er kan in zulk een geval geen sprake wezen van eene ontwikkelings- dan wel van eene afwachtingsstelling. Hoewel wij gaarne onze meening voor eene betere geven, lijkt ons het bovenvermelde het beeld, dat onze L. N O. geeft omtrent de uitvoering van nachtelijk terreinwinnen en omtrent nachtelijke stormaanvallen. Doch ziet, daar ligt voor ons punt 16 van de voorbereiding voor nachtelijk terreinwinnen en nachtelijke aanvallen en dat plotseling een groot gedeelte onzer theorie omver gooit. Duidelijk zegt ons de eerste alinea van dit punt, dat wanneer slechts nachtelijk ter reinwinnen in de bedoeling ligt, reeds dadelijk na het passeeren van de veiligheidstroepen c. q. bij het verlaten van de verzamelstelling de formatie moet worden aangenomen, als in de afwachtingsstelling noodig zal blijken. Van een ontwikkelingsstelling is dus geen sprake, op de verza melstelling volgt onmiddellijk de afwachtingsstelling. Waar nu ook bij nachtelijke stormaanvallen geen ontwikkelings stelling bestaat, zou dus eene dergelijke stelling nimmer voorkomen. O i. kan zulks toch geenszins de bedoeling zijn geweest en ver- meenen wij, dat genoemd punt 16 slaat op het bijzondere geval, dat men reeds in nauwe aanraking met den vijand is, doch ook hierin werd reeds voorzien door punt 3, laatste alinea. Wenschelijk komt het ons voor de eerste alinea van p. 16 te doen vervallen en die alinea met een eenigszins gewijzigde redactie als p. 18bis in te lasschen. Dit nieuwe punt zou dan b.v. kunnen luiden „In nauwe aanraking met den vijand, b.v. als bij het invallen van „de duisternis het vuurgevecht is gestaakt, wordt bij nachtelijk ter reinwinnen reeds dadelijk de formatie aangenomen, waarin bij het „aanbreken van den dag de actie zal worden gevoerd." 1335

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 79