De G. O. B. A. EN DE batterij. |Dec. 1916. poraal als hulpinstr. moet kunnen optreden. Is dat bereikt, dan behoeft korte oefeningstijd geen beletsel.te zijn om dienstplichtigen bij de ber. art. in te deelen, en kan uitbreiding van Art. gelijken tred houden met die der Infanterie, zonder relatief meer kostenvermeerdering. Tot slot een beeld van eene veldbatterij, die de rustperiode ingaat. Tegelijkertijd hebben plaats: 1. Oefeningen te paard. 8 a 90 paarden, klassen van 12 (Ruiter- school) tot 16 paarden (Afr. Voorschrift). Benoodigde tijd in de manege 1/4 uur. Beschikbaar (Batavia) één manege voor twee batterijen gedurende drie dagen per week. 2. Oefeningen met de kanonniers. 25 a 35 kanonniers; per stuk 4 a 8 man. Daarna moet 's morgens tijd worden gevonden voor pistool schieten, theorieën, seinen, telefoneeren, soldatenschool, RVA I voor de Inlanders enz. Op sommige dagen in plaats van de oefeningen sub. 2: 3. Karabijnschieten, seinen enz. in het terrein, pionieren, schermen, gymnastiek, RVA II en III. Bovendien op enkele dagen 4. Marsch- en gevechtsoefeningen. (Oefeningen met kader en Off. laat ik nog buiten beschouwing). Nu is het [een eenvoudig jekensommetje om te vinden, hoeveel onderwijzers men noodig heeft voor de oefeningen sub. 1,2 en 3, maar minder gemakkelijk is het ze te vinden. Helaas moet de Indische leus: „Het verstand komt met het baantje" nog al te dikwijls in practijk worden gebracht. Om er iets van terecht te brengen, moet de B. C. (of tenminste één zijner luitenants) personeel en paarden goed kennen, en dan met eenigen zwier schipperen. Hieronder versta ik o.a. a. niet te rekenen op meer dan twee luitenants (of adj. oo. instr.) b. de reserve voor instructie te verdeelen over de twee sectiën; c. van de paarden uit te schakelen de dieren, die voor opleiding van ruiters minder geschikt zijn, of waaraan te veel moeite zou moeten worden besteed; d. van de stukrijders uitschakelen degenen, die voldoende bedreven zijn. Deze kunnen dienst doen als planton, de uitgeschakelde paarden afrijden en desnoods wat vacantie houden, de minder geoefenden komen zooveel mogelijk te paard; 1273

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 7