Uit de Practijk. (Dec. 1916. meester in de menage (en administratie?) is, gelegerd is vlakbij de woning, waar de kwartiermeester zijn administratietrommels ontpakt heeft, terwijl de geweermaker juist „dien kant!" op is, om zijn eten te halen, als men hem noodig heeft. Kleer- en schoenmaker, sergeant-ziekenverpleger, staffourier: dito en idem. De legering wordt (V. V. 214) gelukkig dichter, naarma e de tactische eischen sterker hun invloeden doen gelden. Laten we eens even nagaan, wat die tactische eischen ons dan kunnen brengen. Ik neem daarvoor geen door mij in het leven geroepen geval, doch een toestand, zooals die zich in de werkelijkheid ook herhaaldelijk zal voordoen, en kies b. v. het Legeringsbevel van lb-9-15 voor de te Brigade bij de groote manoeuvres in 1915 (Extra bij!. I. M. T. No 39 blz 1( 5). We vinden daar 2) 1 Cie in Tji Seuti (onder KL Scheffer), 2 Cien op voorposten te Parakanlima, Tjidjantoeng en Tjitapen 1, terwijl de 4e Cie bij het detachement Velds was ingedeeld. Bij de voorpostenreserve in Tjitapen 1 zal zich de B. C. als voor posten commandant (V. V. 1C6-2) bevonden hebben en mogelijk zouden daar de madsengeweren zijn ondergebracht. Het is te hopen, dat de s. m. adm. vaandeldrager 3) niet van de Cie Scheffer of erger nog van de 4e C'e was, want dan had het vaandel telkens van Cie moeten veranderen (met de vaandelwacht van dien dag?) of de man zou, na het vaandel4) bij de voorpostenreserve te hebben achtergelaten, nog een flinke wandeling voor den boeg gehad hebben, alvorens hij kon eten en aan zijn, zij het ook wer kelijk eenvoudige administratie beginnen. De diensten van het personeel, dat bij de in Tjiseuti, Tjidjantoeng en Parakanlima zich bevindende Cien in de menage is, zijn bijna allen noodig te Tjitapen. Daar moet de schoermaker te vinden zijn om een borstriem van een der trektulgen vast te naaien, daar kan de geweermaker een kordonbeugel vast zetten en is de sergeant-ziekenverpleger den dokter behulpzaam, moet de kwartiermeester over zijn schrijver beschikken, maakt de staffourier een of ander afschrift, kijkt de adj o.o den munitie-voorraad na. Wat een gewar en geloop om al dit personeel aan eten te helpen. Moet het in Tji seuti gehaald worden? Zal de kok in Tjidjantoeng bij het verdeelen niemand in Tjitapen vergeten? Reeds drie dagen had hij geen kleermaker in de sterkte, doch vanmiddag, „moet" er weer een zijn aangeko- 1) Zie de regeling voor het voeren der administratie in oorlogstijd. 2) Men zal zoo welwillend zijn, te gelooven, dat ik hier en in hetgeen verder volgt, niet in het minst de bedoeling heb ook maar zijdelings een oordeel over de genomen maatregelen ten beste te geven. Trouwens, al zou men mij tegenwerpen, dat die maatregelen totaal fout waren, dan bewees dit nog niets tegen mijn uitgangspunt, dat het in de werkelijkheid ook zoo zou gaan. 3) Waar laat die zijn geweer? 4) Grijsgroene hoes? 1337

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 81