Uit de Practijk. met de benoodigdheden en vivres der Cien —ze telkens geheel of gedeeltelijk afgeladen zullen worden om te kunnen beschikken over den overigen inhoud van de kar (die men met het oog op voor- en achterwichtigheid niet altijd kan beladen, zooals men wel zou willen). Dit op- en af- en verladen veroorzaakt veel beschadiging, bederf en verlies. Bij detacheering van eene Cie in goed begaanbaar of buiten vuur- bereik gelegen terrein zal het uitgeven van noodrations aan den man nog niet noodig zijn. Dan is een der reservepaarden (draag- trektuig dus) voldoende voor een verplegingssterkte van 180 man. Verder behoort in de B. T een z. g. officiersgamelle alias het kookgereedschap der officieren. Wei heeft de B. C. de bevoegdheid de bedienden met het kookgereedschap bij den G. T. in te deelen, doch als men dit 's avonds te voren niet weet, zijn de pannetjes den volgenden dag na den afmarsch niet meer bereikbaar. Het verdient m i aanbeveling eene gamelle zoodanig te con- strueeren, dat de ingenomen ruimte een minimum is, evenals het ge wicht, dat in enkele grootere pannen voor meerdere personen gezamenlijk gekookt kan worden, terwijl toch het noodige voor een b. v. op veldwacht zijnd officier gemakkelijk afgescheiden moet kunnen worden. Aan een zeer speciale constructie is weer het nadeel verbonden, dat verwisselstukken niet in den handel te krijgen zijn, als aanvulling of vernieuwing noodig is. Echter zouden on derdeden van de bij den troep gebruikte aluminium kookpannetjes in de samenstelling der gamelle kunnen worden opgenomen. Daar het onmogelijk is voor de weinige officieren per compagnie een afzonderlijk voertuig (of andere inrichting) mede te voeren om voor hen te doen koken en één voertuig per B on- met het oog op de herhaalde splitsingen sterk ontraden moet worden, zal het regel moeten zijn, dat de officieren uit de keukenwagens mede eten. ook al kunnen zij zich nog iets extra's klaar laten maken. Bij groote rusten of bij aankomst in het bivak zijn ook hun magen hongerig en wacht hen steeds de niet te onderschatten taak van waakzaam heid en toezicht Lang wachten, tot de bedienden eindelijk klaar zijn, is vermoeiend en verzwakt de eetlust. Om de officieren gele genheid te geven, als de keukenwagens, die bij den B T. gebleven zijn, oprijden, ook hun maaltijd te gebruiken zoude het m.i. aan beveling verdienen, dat het derde paard van iederen keukenwagen een lederen taschje droeg met een pannetje, mes, lepel en vork. Neemt men daarvoor onderdeelen van het gewone aluminium pannetje, dan waren we al een heel eind geholpen. De volgens R l.D. door den C C' te vragen vergoeding behoeft dan niet hooger te zijn dan werkelijk noodig is Het vorderen van een hoogere vergoeding heeft iets van eene angstvalligheid, die onaangenaam aandoet Bij goede troepen bestaat er tusschen aanvoerders en aangevoerden eene 1) Hetgeen m. i. een contra bevoegdheid van den A B. niet uitsluit. 1340

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 84