Uit de Practijk. [Dec. 1916. Vraag. In een voorloopig onderzoek bleek, dat een Inlandsch deserteur was gearresteerd, toen hij later als contractkoelie van een onder neming weg liep. Eenmaal in arrest deelde hij aan de politie mede, hoe zijn ware naam was en gaf hij zijn korps- en stamboek nummer op. Is hier nog sprake van een vrijwillige melding, als in de wet bedoeld? B. te M. C. Antwoord. Ja! Immers alleen aan die melding en aan niets anders is het te danken, dat de man zijn plaats in de gelederen weer innam. Hadde hij na zijn arrestatie gezwegen over zijn soldaat zijn, dan zou hij na voor zijn drossen van de kebon gestraft te zijn, gewoon naar de onderneming zijn teruggebracht. Waar de door U geschilderde gang van zaken zeer dikwijls voorkomt, verdient het aanbeveling de reden eener arrestatie en de wijze, waarop bekend werd, dat zekere Inlander een gedeserteerd militair was, in het onderzoek goed te doen uitkomen J. Meihuizen. Bet uitooerDerbod non Duurmopenen. De Indische Wetgever heeft het onlangs noodig geoordeeld om tijdelijk een verbod van uitvoer van vuurwapenen uit te vaardigen. Waar het blijkbaar de bedoeling is geweest om excessen te voor komen in de Indische Wateren en waardoor de neutraliteit indirect door Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, dan wel door vreemdelingen zoude worden geschonden, zoo is het begrijpelijk, dat het verbod zich nooit kan uitstrekken tot vreedzame reizigers, die aan boord van een mailstoomer van Nederland vertrokken en stellig niet tot officieren, die een revolver als uitrustingstuk bezitten. We kunm n allen, die voornemens zijn met verlof naar Europa te vertrekken, dan ook met alle gerustheid mededeelen, dat een revolver of een dergelijk vuurwapen medegenomen kan worden. Mr. P. A. F. Blom. 1343

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 87