3888 Ouerzicht uan nederlandsche militaire Tijdschriften. Marineblad Augustus-aflevering). Deze aflevering opent met een vervolg van „Beschouwingen over de krachten, die op een projectiel werken gedurende het afleggen van de baan", een artikel met vele ingewikkelde formules en bere keningen, voor onze H. H. ballistici om van te smullen! Het volgend artikel een afschrift van het proces-verbaal der aan varing Hr Ms „Bellona" „Schelde" stilzwijgend voorbijgaand, evenals de geschiedkundige terugblik op „Het jaar 1673", wenschen we even stil te staan bij de daarop volgende verhandeling over het jaarverslag 1915 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. In dat verslag toch komen belangrijke beschouwingen voor omtrent den invloed van den huidigen oorlog op het zaken leven, zoowel in Nederland als in onze gewesten, zoomede op de scheepvaartbeweging Ook bevat het eenige waardeerende regels aan het adres van de vaak gesmade N O T en geeft het voorts een interessant beeld van de verhooging der vrachten van Java naar Nederland op ultimo December 1915 vergeleken bij Juli 1914. Hieraan wordt tevens eenzelfde beeld van de vrachtverhoogingen op andere trajecten toegevoegd, om daarmede te laten zien. dat de verhoogingen door de op Indië varende Nederlandsche stoomvaartlijnen doorge voerd zich, de abnormale omstandigheden in aanmerking genomen, binnen zeer billijke grenzen bewogen hebben Moge het vorenstaande voldoende zijn om het lezenswaardige van deze verhandeling aan te toonen, waarvan alleen nog zij toegevoegd, de bemoedigende vermelding aan het slot, dat op het eind van 1915 op de Nederlandsche scheepsbouwwerven in aanbouw waren i87 sche pen, metende ruim 390.100 ton. Uit „Een vraag" blijkt, dat het in patria voor marine-officieren thans slechts zelden mogelijk is, en dan nog alleen tegen zeer hoogen prijs, zich te voorzien van nieuwe uniformkleeding gemaakt van de lakenstof als door hen steeds gebruikt. Naar aanleiding van dien toestand vraagt een marine-officier, of het niet mogelijk zou zijn in de kledingmagazijnen uitsluitend voor de officieren die lakensoort verkrijgbaar te stellen. 1348

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 92