Dec. 1916.| Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. zent in de laatste jaren meer en meer wordt ingezien, dat eene behoorlijke functionneering van den mil. geneeskundigen dienst in oorlogstijd slechts kan worden verkregen door veelvuldige en gron dige vredesoefeningen, zoowel op de kaart als in het terrein. Zoo danige oefeningen doen duidelijk aan het licht komen, dat ook de bij de troepen ingedeelde officieren van gezondheid begrip moeten hebben van tactiek, gevechtsleer, gevechtsvormen, vuuruitwerking enz; voorts dat zij behoorlijk moeten kunnen kaart lezen, afstanden schatten enz. Een en ander wordt door S. in zijn zeer lezenswaardig artikel nader uitgewerkt, waarbij er tevens op gewezen wordt, dat ook de troepenaanvoerders grondig op de hoogte moeten zijn van hetgeen de onder hunne bevelen gestelde geneeskundige formatiën moeten en kunnen presteeren. Verheeld mag niet worden, dat n m.m. S hier en daar in zijne aan de militaire kennis van de off.n van gezondh. te stellen eischen wel wat te ver gaat, zoo o a. bij het op bldz. 502 vermeld voorbeeld. Het opstel vloeide uit S 's pen naar aanleiding van de dooreen reserve-officier van gezondheid in de N. Rotterd Crt. gestelde vraag; „Waarom toch worden wij niet door andere artsen onder 30 jaar vervangen, welke onmiddellijk zonder eenige voorbereiding onze plaat sen kunnen innemen". Zeer terecht merkt S op, dat een militaire arts, die zoo iets schrijft, in den militairen dienst dus niets geleerd heeft, wat hem te veide nuttig zou kunnen zijn en knoopt d..ar- aan vast een zoo scherp oordeel over den Nederl mil. geneesk. dienst, dat hij de vraag, of deze dienst in geval an oorlog zou beantwoorden aan de eischen, die men haar mag stellen, volmondig met neen meent te moeten beantwoorden. Uit „Een en ander over het gebruik der telefoonstations bij de Infanterie" van den kapitein der Genie van der Staaij blijkt, dat de Nederlandsche Infanterie verrijkt is met een aantal telefoons'ations welke, gegroepeerd om centraal-schakelaars, den troepencomman dant in staat stellen gelijktijdig in verbindi; g te zijn met al zijn ondercommandanten, terwijl deze onderling (over den schakelaar) eveneens berichten kunnen wisselen. Met enkele schematische voor beelden licht S. toe, wat de beste plaats is voor den centraal-scha kelaar, terwijl hij tevens een duidelijk sprekend voorbeeld geeft van de toepassing der telefoonstations bij een brigade in divisie- verband, welke in gevecht is gewikkeld. Het volgend artikel, van de 'nand van den Generaal-Majoor b d A. Hoogeboom, draagt tot titel „De komende strijd" met als onder titel „Verweer naar aanleiding van het smaadschrift van Mr. Marchant tegen de militaire autoriteiten en de beroepsofficieren der Neder landsche landmacht." Met dien komenden strijd wordt bedoeld die 1350

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 94