Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Dec. 1916. In „Eenige kaderoefeningen" behandelt kapitein de Gelder thans eene oefening, gehouden door een comp. ct. met zijne officieren en verder kader, waarbij eerst de uitoefening van den marschveiligheids- dienst door een voorhoede ter sterkte van 1 bataljon en daarna het optreden van een flankdekking ter sprake komt. „De vordering der spoorwegen" door den heer Kroef geeft ons een inzicht in de wijze, waarop het gebruik van de sedert eind Juli 1914 gevorderde spooi wegen in Nederland is geregeld, waarbij nader wordt ingegaan op de bevoegdheden en verplichtingen van den Directeur van het Etappe- en Verkeerswezen met de te zijner beschikking gestelde organen. Als „Voorbeeld van snelle promotie" wordt vermeld die van een der bekendste Engelsche rugby-spelers, die tijdens den ooriog als soldaat in dienst trad, in enkele maanden de lagere rangen doorliep en reeds binnen een jaar, na zijne benoeming tot officier, den luite nant-kolonelsrang bereikte. J- Onze Neutraliteit No. 6. Nummer 6 van dit fraai uitgevoerde en geïllustreerde maandblad doet in een artikel, getiteld „Pers en Landsverdediging" een beroep op de vaderlandsche pers, om, als bemiddelaarster, als trait d'union tusschen volk en leger, onverbloemd uiting te geven, hoe het Ne derlandsche volk zich weerbaar wil maken; het staat dan aan de militaire autoriteiten om even duidelijk te zeggen, wat tegenover het thans gebleken gevaar noodig geacht wordt. Op pakkende wijze bepleit Kapitein Verberne onder den veelzeg- genden titel „Meer mitrailleurs, veel meer mitrailleurs!" aanzienlijke uitbreiding van het aantal dezer goedkoope, kwaadaardige rateltjes." Wij zeggen het hem gaarne na; vooral een klein leger kan nooit te veel van dit geduchte wapen hebben. Belangwekkend is 's Schrij vers mededeeling, dat eene in Zweden geheel vrijwillig gehouden inzameling tot het aanschaffen van mitrailleurs 14 millioen kronen, d. i. ong. 750,000 gulden opbracht. Wij brengen dit voorbeeld gaarne onder de welwillende aandacht van comité's, die zich bezig houden met het inzamelen van gelden voor Belgische zuigelingen, Duitsche vacantiekolonies, krijgsgevangenen van bijna alle nationa liteiten van Europa enz. enz Liefdadigheid heeft altijd onze sympa thie, doch bij slot van rekening blijft het hemd nader dan de rok. Voorts bevat dit nummer zeer belangwekkende mededeelingen over Roode-Kruishonden en de afdeeling vaarwezen van het de pot van den motordienst in Nederland en goed geïllustreerde artike len over de opleiding tot zeeofficier en over den vrijwilligen landstorm. Red. 1353

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 97