Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Dec. 1916. Duitschen linkervleugel had men nog een opeenhooping van troepen, die op den buitenvleugel het gevaar van Manoury's omvattenden aanval vanuit Parijs hadden kunnen keeren. De uitstekende eigen schappen der Duitsche troepen hebben voorkomen, dat de strate gische fouten tot eene catastrophe leidden en hebben het opperbevel in staat gesteld de fouten, voor zoover nog mogelijk, te herstellen Maar dit kan niet verhinderen, dat het grootsche offensief aan de Marne zijn einde heeft gevonden. Onder den titel „La conscience chrétienne et Parmée" is het requisitoir weergegeven van den auditeur-militair in het proces tegen een dienstweigeraar, van wien duidelijk bleek, dat zijn verzet inderdaad gegrond was op gewetensbezwaren. Het artikel verdient, ook in verband met het bekende Neder- landsche dienstweigeringsmanifest, de aandacht De schrijver van „Impressions du front austro-hongrois" heeft na een maandenlang verblijf aan dat front een hoog idee van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger gekregen Ondanks de rasver schillen, die dit leger te zien geeft, zou er toch éénheid heerschen en zouden de verschillende nationaliteiten zich in het leger zeer goed met elkaar verstaan. De het meest opvallende eigenschap van het leger der dubbel monarchie is lenigheid. Zoowel de enkele man, als de afdeelingen maken den indruk van groote bewegelijkheid. De discipline is streng, maar laat zoowel aan individuen als aan nationaliteiten een eigen karakter en eigen gewoonten. Tusschen de verschillende nationali teiten in het leger bestaat een soort wedijver om elkaar op het slagveld te overtreffen. Heeft de strijd op het Oostfront, met uitzondering van de winter maanden, grootendeels het karakter van den bewegingsoorlog be houden, ook daar, waar deze strijd in een stellingoorlog verliep, vertoont hij een ander uiterlijk dan die op het Westfront De ter reinwinst, die nu eens de eene partij, dan de andere maakt, drukt men uit in kilometers, wat op het Westfront slechts zelden mogelijk is. De loopgraven der wederzijdsche fronten liggen meermalen enkele kilometers van elkaar, zoodat de veiligheidstroepen een kilometer en meer vooruitgeschoven kunnen worden. Gewoonlijk plaatst elke compagnie een wacht ter sterkte van 1 officier en 20 man op 8o0 - 1200 passen vooruit; de wacht is telefonisch met den compagnies commandant verbonden en patrouilleert naar de nevenwachten 's Nachts geschiedt de beveiliging door één of twee luisterposten, sterk 1 onderofficier en 2 a 4 man, die op 4 - 503 M. vóór den loop graaf een gemaskeerde opstelling zoeken. De schrijver geeft zijne indrukken van een door hem bijgewoond gevecht en van den Russischen soldaat, zooals hij dien in de gevangenenkampen heeft leeren kennen. 1355

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 99