genoegen te nemen met de omschrijving in de ten lasteiegging van een „dier", mits maar uit den overigen inhoud van de dagvaarding genoegzaam bleek, dat een groot stuk vee bedoeld was. Niet steeds echter ontmoet men rechters, die eene dergelijke ruime opvatting huldigen en in een niet ver verwijderd verband staat hiermee een vonnis van de rechtbank te Amsterdam inhoudende, dat als aan beklaagde is ten lastegelegd bij inleidende dagvaarding o.m. dat hij op tijd en plaats, als daarbij nader is omschreven, zekere achterzaal ter beschikking heeft gesteld van verschillende personen, zich noemende proffeseurs de billard zonder eenige verdere aandui ding van den persoon, de dagvaarding niet zoodanige opgave van het feit omvat, die gezegd kan worden aan het wettelijk voorschrift te voldoen l). Ook op de hoedanigheid van den persoon, tegen wien het feit gepleegd wordt, valt te letten. Vooral in het militaire strafrecht springt de belangrijkheid van dit punt in het oog bij de misdrijven tegen de subordinatie; ontbreekt bij ten lasteiegging van feitelijke insubor dinatie de aanduiding, dat de slagen gericht waren tegen een meer dere zonder aanduiding van rang of graad, dan zal zij geenerlei waarde hebben 2) 3. Met voorwerp der ten lasteiegging. Is de opsteller van de ten lasteiegging nu eenmaal zoover gekomen, dan zal hij zoo mogelijk het voorwerp van de ten lasteiegging hebben aan te geven. Daaronder verstaan wij natuurlijk gelijk bij beschul diging van diefstal, het voorwerp of de voorwerpen, die gestolen zijn. Het zal echter dikwijls lastig zijn om het gestolene juist aan te geven, gelijk het geval is bij diefstal van inlandsche kleederen en het zal voldoende zijn om te vermelden het wegnemen van een zestal kains, met vermelding bijv. dat de gestolen voorwerpen bestaan in sarongs, hoofddoeken e. d,, zonder dat daarbij in beschouwing behoeft getreden te worden van welke soort precies die kains zijn en bij eene procedure voor den Landraad ziet men dan ook meestal die goederen in de acte van verwijzing niet met vollen naam en toenaam aangegeven. Aan de andere zijde zal men niet kunnen volstaan met de loutere vermelding van aan te geven enkele voor werpen, bijv. tafels en ander meubilair, het zal voor den aanklager, die op dergelijke vage wijze ging ten laste leggen, moeilijk zijn om 1) Palels van Justitie No. 8?6. Vonnis van 26 Maart 1909, 8) Zie Mr. Nederburgh. dl 1 blz, 61, IQ

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 18