Iets ouer het slaan nan Deldbruggen. Het scheppen van middelen tot het overtrekken van water be hoort tot de belangrijkste en meest voorkomende werkzaamheden der technische troepen te velde. Indien het kleine rivieren en smalle terreinafscheidingen geldt, kan een overgang in den regel gemak kelijk en snel uit plaatselijk beschikbare materialen worden gemaakt; heeft men echter te doen met groote rivieren, dan zal het kappen, aanvoeren en bewerken van de materialen, die in groote hoeveelheid benoodigd zijn, in den regel veel tijd eischen. Om aan dit groote bezwaar tegemoet te komen beschikt men in de meeste Europeesche legers over pontons of ander in vredestijd pasklaar gemaakt mate rieel, waarmede in korten tijd bruggen of vaarlichamen kunnen worden gemaakt. De bediening van dit materieel geschiedt uitslui tend door de zoogenaamde pontonniers, die meestal een onderdeel vormen van de Genietroepen. De belangrijke taak der pontontroepen nu rust bij ons Indische leger op de schouders der veldpioniers, echter met dit onderscheid, dat bij laatstgenoemden het pasklaar gemaakt materieel ten eenen- male ontbreekt; waar elders de pontonniers hun brug of vlot zonder meer in elkaar hebben te zetten, moeten onze genietroe pen de overgangen maken en in elkaar zetten, hetgeen vaak nog zal worden voorafgegaan door het kappen en aanvoeren van de benoodigde materialen. Dit beteekent, dat men voor het maken van een bepaalde veldbrug over een breede en diepe rivier ten onzent meer manschappen, meer gereedschappen en meer tijd noodig heeft dan elders, ergo: tegenover een buiten- landschen vijand, die voor een snelle verplaatsing van zijn veld- en zwaardere artillerie zoo eenigszins mogelijk zijn pontonafdeelingen zal meevoeren, staan wij momenteel beslist in het nadeel. 1) 1) In dit verband kunnen wij mededeelen, dat thans bij ons leger het vraagstuk van het pontonwezen ter hand is genomen en dat reeds met den aanmaak van materieel begonnen is. Wij Jiebben dus het vooruitzicht binnen afzienbaren tijd te zullen beschikken over een ponton-afdeeling. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 20