Bovenstaande beschouwing behoeft echter tot geen al te groote bezorgdheid te leiden, want als de materialen plaatselijk in voldoen de hoeveelheid kunnen worden verkregen, dan zijn onze genietroepen in staat om in een zeer korten tijd veldbruggen over belangrijke hindernissen te slaan. De in de laatste maanden bij het Korps Ge nietroepen in deze richting gehouden oefeningen hebben n. 1. zeer bevredigende resultaten gehad; dit moge blijken uit de hieronder volgende beschrijving van eenige karakteristieke overgangen, die kort geleden door de le Compagnie van dit korps werden gemaakt. Fig" 1 en 2 geven zijaanzichten van een geheel van bamboe uitgevoerde vlotbrug voor veldartillerie, welke in Juni j. 1. nabij Daraoelin (op 5 paal bezuiden Tjimahi.) over de Tji Taroem werd geslagen. Reeds tevoren was een dergelijke brug, geschikt voor bergartillerie, over deze rivier gemaakt; men zie hiervoor het artikel van den Kapitein der Genie S. VAN Exter I.M.T. December aflevering 1915. blz. 1193.; de vlotbrug bij Daraoeling heeft getoond, dat men over breede en diepe rivieren zeer snel een soliede over gang voor veldartillerie kan vervaardigen en wel geheel van bam boe. Een korte aanduiding van de beteekenis van dit brugtype in Indische terreinen is hier zeer op zijn plaats. Zoodra men te maken heeft met rivieren, waarvan de waterdiepte meer dan 3 a 4 meter en de breedte meer dan 25 a 10 meter be draagt, zal men drijvende bruggen moeten slaan 1). Als drijflicha- m n bezigt men zoo mogelijk vaartuigen van Europeesch of Inlandsch maaksel, welke door requisitie van de bevolking moeten worden verkregen. Zulk een brug (pontonbrug of schipbrug genaamd) kan in het algemeen dus alleen worden gemaakt in de nabijheid van groote plaatsen of aanzienlijke kampoengs, gelegen aan bevaarbare rivieren. Hieruit volgt, dat zeer dikwijls het opvorderen van bedoelde vaartuigen onmogelijk zal zijn en men verplicht is een vlotbrug te bouwen met vlotten als ondersteuningen. Deze vlotten zullen enkele malen van hout (boomstammen of balken), doch meestal van bamboe worden vervaardigd: le omdat laatstgenoemd materiaal dikwijls in grootere hoeveelheden verkrijgbaar is dan hout en 1) Veldhangbruggen, die tot een maximumlengte van 40 meter kunnen worden toegepast, zullen hier buiten beschouwing blijven, daar de uitvoering veel tijd eischt. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 25