De benoodigde bamboes werden 2'/2 K. M. stroomopwaarts, op afstanden van 50 a 203 meter van de oevers der rivier gekapt, op vluchtige wijze in vlotten samengebonden en naar Daraoelin afgedreven. Voor het kappen en aanvoeren van deze bamboes werd met 100 man drie dagen a 6*/2Uur gewerkt. Met 120 man pioniers, waarbij het kader inbegrepen, werd de brugslag begonnen. De stroomsnelheid ter plaatse bedroeg 1 Meter per secunde. Een ploeg van 60 man kreeg tot taak het sesakdek te maken, 6 man onder een sergeant werden aange wezen om de staaldraadkabel te spannen en vervolgens liggers op maat te zagen, terwijl de overigen gelijkelijk over de beide oevers werden verdeeld. Op iederen oever begon een ploeg van 5 man onder een Eur. korporaal de landhoofden en de jukken te maken en de overblijvende manschappen onder een Eur. sergeant hadden de bamboes tot bossen en deze laatste tot vlotten te binden. Dit binden geschiedde aanvankelijk op het droge, doch al spoedig bleken de bossen door hun groot gewicht moeielijk verplaatsbaar te zijn; daarom geschiedde het werken verder in de rivier en wel dicht bij de oevers, waar het water ongeveer 0,50 Meter diep was. Hier bleek het binden en verplaatsen van de bossen zeer gemakkelijk te gaan. Toen alle vlotten gereed waren, werden ze op hun plaats gedreven en met het ankertouw aan de staaldraadkabel bevestigd. Zoodra de vlotten op hun plaats lagen, werden met alle beschikbare mannen de liggers aangebracht en aan de draagbalken vastgesjord. Bij het aanvoeren van bindmiddelen bewees een canvasbootje goede diensten. Na een totale arbeid van 14 uren was de brug klaar. Besloten werd, nu het kader en de manschappen precies hun taak kenden, den overgang dus ook alle vlotten geheel af te breken en in den kortst mogelijken tijd opnieuw te maken. Daar het sesakdek en de verdere onderdeelen pasklaar lagen werd thans met een peloton ter sterkte van 80 man gewerkt. Het resultaat was verrassend: na 4 uren onafgebroken arbeid lag de 76 meter lange brug weder kant en klaar. Het maken voor een vlotbrug kan in zulk een korten tijd geschie den, doordat: le. alle ondersteuningen dezelfde tevoren reeds vastgestelde ge daante hebben en dus tegelijk kunnen worden vervaardigd. Bij een overgang met vaste ondersteuningei is dit niet mogelijk, daar men 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 30