telkens de waterdiepte moet deilen en de gesteldheid van den bo dem moet nagaan om daarna één voor één vorm en afmetingen van de ondersteuningen te bepalen, 2e de vlotten ongeveer tegelijk naar hun plaats kunnen worden gedreven en de liggers over de geheele lengte van de brug tegelijk kunnen worden gebonden, 3e. de constructie zeer eenvoudig is. Om deze laatste reden zou bij den bouw b. v. ZA gedeelte van de manschappen Infanterist kunnen zijn, mits bedreven in het maken van touw- en ijzerdraadsjorringen. Als nadeel van dit brugtype moet worden vermeld de groote hoeveelheid materialen, die benoodigd zijn. De figuren 7 t/m 10 stellen voor een geheel in bamboe uitge- voerden hang- en spanwerkbrug ter lengte van 26 meter, geschikt voor bergartillerie. Deze brug werd ten behoeve van de groote manoeuvres nabij den Buitenzorgschen passer over deTji- Liwoeng geslagen. Met het oog op eventueele bandjirs was het gewenscht een brug zonder tusschenondersteuningen te maken en werd het genoemde type gekozen. Aangezien hout ter plaatse niet te krijgen was, werd de overgang geheel in bamboe uitgevoerd. In de figuren 9 en 10 is de constructie weergegeven. De beenen der schragen (fig. 10.) bestaan uit vier zware bamboe bitoeng op afstanden van 2 Meter door hoofd-sjorringen verbonden. De bovenuiteinden der beenen van de schraag ab. liggen iets verder van elkander dan die van schraag cd. (fig. 9.), zoodat de twee schragen van boven precies in elkaar passen. De draagbalken ef. en gh zijn dubbel genomen 1). Voor de laatstgenoemde onder deden gebruike men vooral soliede en zware bamboes, daar er anders veel kans bestaat op teleurstellingen. Het dubbele sesakdek is tusschen de sluitribben 1,25 M. breed en rust op vijf liggers; deze steunen weer op vijf draagbalken, waarvan de drie middelste aan hunne twee uiteinden zijn opgehan gen aan 4 bijeengedraaide ijzerdraden van 4 m. M. In fig. 7 is dui delijk zichtbaar, op welke wijze het stellen der schragen plaats vond. 2) 1) De bovenste draagbalken bestonden aanvankelijk uit een enkele bamboe, zooals de fign. 7 en 8 duidelijk te zien geven, Na voltooiing van de brug echter bleken deze enkele bamboes onvoldoende sterk te zijn en moesten de bovenste draagbalken verdubbeld worden. 2) Voor het oplichten en verplaatsen van één schraag waren 24 man benoodigd. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 35