Tegen den oever werden hooge schranken geplaatst, die meteen touw achterwaarts werden vastgezet. Door middel van een in de schrank gehangen takel kon het opstellen der schragen gemakkelijk geschieden. De bamboevorken, die men in fig. 7 ziet, dienden om het doorbuigen van de beenen zooveel mogelijk te beletten en wer den eerst verwijderd, toen de horizontale regels ef (fig. 9) waren aangebracht. Met een ploeg van 25 man werd deze overgang in 10 uren tijds gemaakt; hierbij zij echter opgemerkt, dat de manschappen tevoren nog nooit een dergelijke brug hadden geslagen en dat dus bij her haling van deze oefening de arbeidsduur naar schatting nog wel een uur bekort zou kunnen worden. De lengte van 25 meter moet ongeveer als maximum worden beschouwd bij het maken van dit type van brug. Na voltooiing bleek, dat het overtrekken van men- schen en paarden niet de minste schommelingen ten gevolge had. Tot zoover onze beschrijving van in den laatsten tijd bij het korps Genietroepen gehouden oefeningen in brugslag; deze prestaties van onze veldpioniers zullen wellicht een niet ongunstigen indruk maken op den lezer, daarnaast echter bedenke men wel, dat op dit gebied ten onzent toch nog niet bereikt is, wat elders reeds tien tallen jaren geleden mogelijk was! Immers het record van 4 uren voor het maken van een 76 meter lange colonnebrug zal nog aan zienlijk kunnen worden verbeterd, indien over pontonmaterieel wordt beschikt, en wie ontkent de groote waarde van een snelle verplaatsbaarheid van alle wapensoorten, vooral bij ons klein leger? Met vreugde zien wij daarom de nieuw te vormen pontonafdeeling tegemoet, moge zij spoedig en gezond geboren worden! Tjimahi, October 1916. C. P. Brest van Kempen, Eerste Luitenant der Genie. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 36