gymnastische oefeningen, gedurende een kwartier of meer, waarbij de uiterste stiptheid en nauwkeurigheid geëischt werden. De brief schrijver zegt hieromtrent het volgende: „The best drilled soldiers do the best in the fie!d, because they „act as one man. And concerted action means fewer casualties. „Thus, in the retreat from Mons, it was the best drilled regiments „which suffered the least, for, acting together as one man, they „were not only got away more quickly, but were reorganised „for the counter offensive more quickly. This is the object „of dril to make men instantly iesponsive to a commander's „will." Deze woorden, welke schrijver hoogstwaarschijnlijk uit den mond van een zijner van het front teruggekeerde onderwijzers opgeteekend heeft, bevatten eene ernstige waarschuwing aan het adres van degenen, die stipt en stram exerceeren zonder eenige waarde achten. Ook de marschdiscipline werd met groote strengheid gehandhaafd; er werd steeds in den pas gemarcheerd, ook wanneer rooken en spreken geoorloofd waren. Over het algemeen geeft schrijvers relaas den indruk, dat in het korps eene Pruisische discipline heerschte; de sterk ontwikkelde individualiteit van den Engelschman behoedde echter tegen schadelijke overdrijving Het theoretische onderricht omvatte de verschillende exerci tiereglementen en gevechtsvoorschriften, het schiet- en velddienst voorschrift, enz., onderricht in de verbandleer en behandeling van eenige onderwerpen van algemeen militair belang. De officieren, die aan het front geweest waren, hielden meermalen voordrachten over hun ne ervaringen; voorts werd gewezen op het nut van de bestudeering van goede militaire werken, waartoe aanbevolen werden Holland Rose's werken over Napoleon, de literatuur over Wellington, Oman's Peninsular War, boeken over den Fransch-Duitschen oorlog van 1870-71, over den Amerikaanschen burgeroorlog en Hamley's Night Operations. Onnoodig te zeggen, dat geen aspirant er toe kwam in zijn vrijen tijd een dezer werken ter hand te nemen. De briefschrijver deelt niets mede omtrent den duur der opleiding en eene daarmede verband houdende opklimming in de oefeningen. Hij zelf kwam ongeveer half Mei bij het korps aan en ontving den 7den Oct. d. a. v. zijne benoeming tot tweeden-luitenant, alzoo na een verblijf van 4'/2 maand in het korps De groote vrijheid, welke den regimentscommandant in de keuze zijner officieren en den a. s. officieren in de keuze van het regiment gelaten wordt, is een van 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 42