spoedig mogelijk en len minste tien dagen vóór den voor de bij eenkomst van den Krijgsraad bepaalden dag aan den beklaagde, met overgave van een door den Secretaris van den Krijgsraad, geteekend afschrift, door een Deurwaarder of een dienaar der Openbare Magt beteekend. Deze termijn kan, op het verzoek van den beklaagde, worden verkort, mits in het exploit dat verzoek worde opgenomen en door hem geteekend. Artikel 167. Indien uit het onderzoek omstandigheden mogten zijn bekend geworden, die niet in het aan den voet van het bevel tot bijeenroeping van den Krijgsraad te laste gelegde vermeld, regtens tot verzwaring van straf grond geven, kan de Auditeur- Militair, die alsnog mondeling ten laste leggen. Beklaagde en diens raadsman, indien aanwezig, worden hierop gehoord. Bij gebreke van een en ander wordt door den Krijgsraad, op straffe van nietigheid, op die om standigheden geen acht geslagen. Wij zijn thans gekomen tot een der bij uitstek lastigste onder werpen op srafvorderinggebied. Waar in de toekomst de krijgsraad geroepen zal worden om de ten la.telegging te toetsen aan de wet telijke voorschriften, zoo is eene behandeling van de voorwaarden, waaraan de ten lastelegging zal hebben te voldoen, verantwoord. In elke procedure, die naar aanleiding van een gepleegd strafbaar feit wordt gevoerd, dient het feit, dat begaan is, reeds van den beginne af vast te staan, alsmede wie de (vermoedelijke) dader van dat feit is, waardoor de strafrechter geroepen is om een onderzoek in te stellen. Om een en ander te kunnen vaststellen, dient nu de ten lastelegging, waaronder te verstaan valt eene opgave van dat, wat uit verschillende gegevens voorloopig aannemelijk is voorgekomen en waarnaar door den rechter een onderzoek zal worden ingesteld, omdat, zoo het voldoende blijkt waar te zijn, de verdachte deswege volgens de wet behoort te worden gestraft Deze opgave nu is vervat in een geschrift, dat op de een of andere wijze kenbaar wordt gemaakt aan den verdachte en verschillende namen draagt. In de burgerlijke strafprocedure voor Europeanen spreekt men van dagvaarding, in het Inlandsch Reglement van acte van verwijzing. In de herziene Rechtspleging zien wij de ten lastelegging op genomen aan den voet van het bevelschrift tot bijeenroepirg 1) Mr. Nederburgh: Hoofdstukken over strafvordering, dl I. blz. 13.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 4