Zuidoostelijke richting, terwijl ten slotte de afdeeling marechaussee vanuit Merangin, dus vanuit het Zuidwesten, het Ajer-ltem-gebied zou binnenvallen. Omtrent de residentie Palembang verdient alleen vermelding, dat het verzet in de Rawas-streek na den mislukten aanval op onze be- stuursvestiging aldaar al spoedig gebroken bleek; er traden geen benden meer op en verschillende verzetsleiders werden opgevat; de telefoonlijn kwam met medewerking van de bevolking weer spoedig in orde (22 October). Een drietal minder belangrijke hoofden der verzetspartij in dit gebied waren nog voortvluchtig; daar zij zich volgens de berichten nabij het boorterrein der Koloniale Petroleummaatschappij zouden ophouden, werd een patrouille ter opsporing daarheen gezonden, welke tevens in opdracht had het boorterrein en de verbindingswe gen met de Tembesi-streek te bewaken. In aansluiting met het gebeurde te Soeroelangoen Rawas en de daardoor verwekte onrust in het Rawas-gebied waren nog op 18 October vanuit Padang 4 brigades van de tijdelijk aldaar gelegerde compagnie van het 5e Bataljon naar Benkoelen gezonden, ten einde de grens tusschen deze residentie en de onrustige gebieden van Palembang en Djambi te bewaken. Deze 4 brigades werden te Padang vervangen door een even sterke afdeeling van het 5e Ba taljon, welke daartoe den 23sten October van T. Priok naar Padang scheep ging. Vermelding verdient voorts nog, dat het voorkomen van dysenterie- gevallen bij een deel der troepen aanleiding gaf den directeur van het Centraal Militair Geneeskundig Laboratorium, den dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse Neeb, naar Palembang en Djambi te doen vertrekken, teneinde den leider der actie als hygiënirch adviseur terzijde te staan. Na een inspectietocht bevond Dr. Neeb den gezondheidstoestand in alle bivaks gunstig, behalve in dat te Saroe'angoen Djambi, waar tot 19 October 2o dysenterie-lijders voorkwamen, van welke er 5 werden geëvacueerd. Met kracht werd eene verdere uitbreiding van de ziekte tegengegaan. 4. Maand November. Met deze maand meenen we het overzicht van de militaire actie in Djambi en Palembang te kunnen besluiten, aangezien geleidelijk 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 51