de verbetering in den toestand toenam, zoodat de militaire maatre gelen zich konden bepalen tot rusteloos patrouilleeren met het doel de nog rondzwervende verzetsleiders met kleinen aanhang in handen te krijgen. De groote massa van het volk nam nl. geen deel meer aan de beweging en haastte zich zoo spoedig mogelijk den norma len toestand van orde en rust weder te doen intreden. Ook daar door werd een deel der verzetsleiders gedwongen zich bij het Bestuur te melden. In de Afer- Item-streek, waar, zooals we hiervoren zagen, drie colonnes ageerden, werden door de marechaussee in de eerste helft van de maand 2 verzetsleiders met 13 volgelingen gearresteerd en werden 5 karabijnen buitgemaakt. De bevolking van deze streek keerde naar hare woonplaatsen terug en leverde een tweetal hoof den van den opstand uit. Begin November was in het Toengkalgebied de geheele bevolking, met uitzondering van een 30-tal mannen, in de doesoens terug. Een goed overzicht van den toestand in Djambi levert het tele gram van den Resident, gedateerd 13 November en luidende: „In de afdeeling Djambi is het overal rustig. In Toengkal zijn nog 15 uitgewekenen. In dit gedeelte dezer afdeeling zijn nog 2 schuldige doesoenhoofden en eenige volgelingen niet in de neder zettingen teruggekeerd. In de afdeeling Moeara Tembesi is het overal rustig. Bovenstrooms in het gebied der Soengei Boelian zwerven nog 4 verzetsleiders rond, onder wie 2 met vrouw en kinderen. Uitgezonden patrouilles ver volgen hen. De bevolking is allerwege in de nederzettingen terug gekeerd. Zij verleent alle medewerking en volgt gewillig alle bevelen op. Van dit ressort zijn nog 7 personen uitgeweken. Afdeeling Moeara Tebo. In de streek bovenstrooms van Telok Koeali is de rust nog niet geheel hersteld, hoewel alle verzet gebroken is. Hier zwerven uit vrees voor straf nog enkele tientallen deelne mers aan de oproerige beweging rond. Patrouilles doorkruisen de streek benedenstrooms van Telok Koeali. Behalve in het stroomgebied der Ketalo, waar 2 verzetsleiders rondzwerven en van roof leven, is alles rustig. De bevolking is teruggekeerd, toont medewerking en volgt alle bevelen stipt op. Af deeling Moeara Boengo. Alles rustig en vrij van slechte elementen. De bevelen van het bestuur worden behoorlijk opgevolgd. Afdeeling Bangko. Alles rustig. Alle doesoens zijn weer bewoond. De bevolking en hoofden werken mede om den toestand normaal te doen worden. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 52