Afdeeling Saroelangoen. Benedenstrooms van Saroelangoen tot de grens van Moeara Tembesi is alles rustig en zijn de doesoens bewoond; nog voortvluchtig zijn het doesoenhoofd van Lidoeng, een voornaam verzetsleider, diens zoon en 2 schoonzoons. De met het bestuur belaste luitenant bereisde 3 doesoens zonder dekking en nam een aangeboden zoenoffer aan. In het stroomgebied der Limoen en Batang Asai is de rust nog niet geheel hersteld, alhoewel het verzet gebroken is. Patrouilles doorkruisen de streek om de bevolking tot rust te brengen, terwijl de met het bestuur belaste luitenant thans bedoelde stroomgebieden bereist. In de afdeeling Kerintji is het volkomen rustig. De politieke toestand is goed. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de toestand overal zeer vooruitgegaan is. Nog enkele verzetsleiders zwerven, vervolgd door de patrouilles, in de bosschen rond. Komen zij in de doesoens, dan volgt uitlevering. Bevolking en hoofden betoonen berouw en spijt, zich uitende in volle medewerking en in het stipt gehoorzamen der bevelen en opdrachten. Verwacht wordt, dat binnenkort rust en orde algeheel hersteld zullen zijn. De landbouw-werkzaamheden hebben een gewoon verloop, de handel herstelt zich." In de residentie Palembang deden zich geen bijzondere gebeur tenissen voor. De te Batoe-Radja gelegerde compagnie van het 16e Bataljon patrouilleerde ook in het grensgbied van de Lampongsche districten; in het begin der maand werd in die streken een onruststoker met 8 volgelingen gearresteerd. In Zuid-1ndragiri werd eenige onrust veroorzaakt, doordat een imam onder bedreiging met den dood de bevolking gedwongen had tot de Sarikat Abang toe te treden en aldus een 500-tal aanhangers verworven had. Bij eene poging tot gevangenneming viel de imam met 3 volgelingen den troep aan, waarop hij en 2 volgelingen werden neergelegd, terwijl de derde gewond ontkwam. Aan onze zijde werden de patrouille-commandant en 3 Inlandsche minderen licht gewond. De hiervorengeschetste verbetering in den toestand gaf aanleiding, dat reeds tot vermindering van de bij de actie betrokken troepen kan worden overgegaan. Zoo werd allereerst besloten om de van Sumatra's Westkust naar het terrein van actie gedirigeerde troepen- deelen naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren, behalve 2 brigades 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 53