„Geschikt en genegen". Herhaaldelijk komt het voor, dat van hoogerhand eene opgave gevraagd wordt van officieren of militairen van lageren rang, die „geschikt en genegen" zijn voor de een of andere bijzondere betrek king Het „genegen" zijn ligt uiteraard uitsluitend t( r beoordeeling van den betrokkene Maar wie stelt vast of deze „geschikt" moet worden geoordeeld? Zeer zeker mag ieder chef hieromtrent zijne meening hebben en uitspreken. Maar het gaat niet aan, dat iemand door den Compagnies- of Korpscommandant zonder meer van de candidatenlijst wordt geschrapt, omdat deze den belanghebbende volgens zijn eigen subjectieve meening niet of minder geschikt acht. In dat geval behoort het Legerbestuur te vernemen, dat de betrok kene wel genegen is, doch door zijn chef niet of minder geschikt wordt geacht. Want in het bijzonder als gevolg van het vigeerend beoordeelingssysteem beschikt alléén de Wapen- of Dienstchef over voldoende gegevens, om een oordeel over de geschiktheid te kunnen uitspreken. Verder kan zich nog het geval voordoen, dat iemand, „genegen" zijnde, door zijn directen Chef geschikt, willicht zelfs buitengewoon geschikt woidt geacht voor eene bijzondere betrekking, maar in zijne tegenwoordige functie momenteel moeilijk te vervangen is (adjudant, postcommandant ,enz.). Ook in dergelijke gevallen is het onbillijk den candidaat zonder meer van het lijstje af te voeren, want al is er principieel niets tegen om het dienstbelang op den voorgrond te stellen ook hier kan slechts de Wapen- of Dienstchef, in som mige gevallen wellicht slechts de Legercommandant, beslissen, in hoeverre personeele- en 's Landsbelangen met elkander in overeenstem ming zijn te brengen. Eenige voorschriften om aan de bestaande anarchie in de ver schillende opvattingen een einde te maken komt zeer gewenscht voor. Inf. Inkwartiering in hotels. Na afloop van de jongste Legermanoeuvres waren voor de van elders afkomstige, te Batavia vertoevende Officieren voorloopig kamers in hotels gereserveerd o. a van 12.—, ƒ17.— en ƒ22.— Of van dergelijke aanbiedingen veel gebruik werd gemaakt, mag worden betwijfeld; maar naar aanleiding hiervan een vraag: 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 55