Zijn hotels vrijgesteld van inkwartiering onder de gewone voor waarden Inf De nieuise garnizoenskaarten. Algemeen wordt geklaagd over de onlangs in gebruik gestelde kaarten van Salatiga en Ambarawa en die van Magelang en om streken (1:50.0C0). Behalve dat deze kaarten veel minder volledig zijn dan de te voren in gebruik zijnde detailkaarten van dezelfde schaal, biedt het formaat veel ongerief bij gebruik te paard of op een rijwiel. Inf. De Compagnies-administratie. In een zeer duidelijk gesteld, de aandacht boeiend artikel be handelt de heer Wenting in het Wetenschappelijk Jaarbericht van 1915 de Militaire Administratie. S. bespreekt daarin o m. de wijze om de comp. adm. te vereen voudigen en verwerpt daarbij als principieel onmogelijk het door mij in No. 12. van het I. M. T van 1915 opgeworpen denkbeeld op de navolgende wijze, die ik hieronder citeer ten behoeve van de niet-leden der I. K. Vereeniging: „Zooals wij in het eerste gedeelte van dit opstel hebben gezien, „treedt in de verhouding comp comdt. kwartiermeester de eerste „op voor de belangen van den man, de tweede meer eigenaardig „voor die van het land. De eerste administreert de eigendommen „van den man, de tweede die van het land. In hunne verhouding „onderling treedt de een als crediteur, de ander als debiteur op. „Er is wel eens aanbevolen den sergeant-majoor-administrateur „geheel of gedeeltelijk met de comp. administratie te belasten en „hem daartoe aan den kwartiermeester toe te voegen (zie o. a. het „I. M. T. van December 1915). Dergelijke stelsels brengen geen „oplossing. Waar de kwartiermeester in geen geval behalve lands „gelden ook nog fondsen van de compagnie mag beheeren, hij zelf, „het land vertegenwoordigende, niet tegelijk als schuideischer van „het land kan optreden (wat nu de comp. comdt. feitelijk doet namens „zijn manschappen), zal er steeds iemand anders moeten zijn om „voor den minderen militair op te treden en die daartoe dus het „geldelijk beheer van de compagnie voert. En hiervoor is de comp. „comdt nu eenmaal de aangewezen man. Daar is geen ontkomen aan. „Men hoort wel eens gewagen van zelfstandig comptabele comp. „administrateurs. Wat men zich daar eigenlijk van voorstelt, is niet 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 56