„duidelijk. Waar de comp. comdt. in het tegenwoordig stelsel niet „comptabel is, zou de hem vervangende zelfstandige administrateur „dit evenmin zijn. Een eigenlijke geldelijke controle op het inwendig „beheer bij de compagnie (bijv. door kwartierm of Alg. Rekenkamer) bcstScit niet. „En waar verdere controle toch dringend noodig is, zou deze „tóch weer aan den comp cmdt. moeten worden opgedragen; men „kan dit niet in principe aan een onderofficier overlaten. En voor „die controle is het noodig, dat de administratie bij de compagnie „wordt gevoerd, dat de comp. cmdt. deze volledig kan beoor- „deelen; zou tevens het onafwijsbaar gevolg moeten zijn, dat de „comp. cmdt. voor de geldelijke gevolgen van onvoldoende controle „aansprakelijk werd gesteld. Men ziet het wordt zoodoende draaien „in een krirg. „Neen, men torne niet aan het stelsel als zoodanig; men neme „de werkelijke fouten weg, dan zullen daarmede de bezwaren, "welke zich thans doen gevoelen, van zelf verdwijnen Tegen deze redeneering is naar bescheiden meening het volgende aan te voeren: Ie De Kwartiermeester (in mijn plan Korps-administrateur K. A. genoemd) behoeft geen fondsen van de compagnie onder zijn beheer te hebben. Hij kan elke betaling doen uit de lands- gelden en b.v. de soldij in haar geheel boeken eens in de 5 dagen, nadat de officier van de week der Cie de recapitulatie heeft geteekend voor: „in mijne tegenwoordigheid uitbetaald." 2e. Hij treedt dan ook niet op als schuldeischer tegenover het land, maar meer als agent eener Bank, die eene door zijn personeel opgemaakte afrekening verifieert en doet uitbetalen, waarna hij de uitgave boekt, ervoor zorgend, dat hij eene b.v. door den off. v.d. week geteekende quitantie verkrijgt. (Bij deze wijze van werken kunnen de aantooningen dus alvast veivallen 3e. Als vertegenwoordiger voor den minderen militair behoeft hij ook niet op te treden, dat moet in handen blijven van C.C.f en/of Korps Ctdie de klacht hoort en onderzoekt en daarom uitdrukkelijk gemachtigd moet worden inzage te nemen van de administratie boeken, voor zoover dat noodig is om den man te bewijzen en uit te leggen, dat en waarom zijne klacht al of niet gegrond is. De K. A zal den Korpscdt. daarbij behulpzaam zijn en de noodige inlichtingen moeten verstrekken (het zakboekje van den man zie mijn art. in 12 I.M.T. '15- zal daartoe al vol doende zijn, daarin staat o m. ook zijn afschrift stamboek). 4. Het is mij niet duidelijk, waarom de CC', om voor zijne on dergeschikten te kunnen optreden, „dus" het geldelijk beheer der Cie moet voeren en voor de geldelijke gevolgen van onvol doende controle aansprakelijk moet worden gesteld. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 57