8888 8888 Uan fllles Wat 8888 8888 Bet Vripillig flutornobieI=Korps. (Overgenomen uit Het Sportblad.) In het Indisch Militair Tijdschrift verscheen een tijd geleden van „Motobloc" een artikel over het V. A. K., hetwelk aanleiding was tot eene enquête, ingesteld door de redactie van Het Sportblad (orgaan J. M. C.) onder de leden van dat korps en welke enquête nu wel kan worden beschouwd als te zijn geëindigd, zoodat ge voegelijk een oordeel mag worden gegeven over het resultaat. Waar schrijver dezes, hoewel ook V. A. K.-officier, zich niet heeft gemengd in de discussie, daar was dat in de verwachting, dat er onder zijn collega's voldoende lust aanwezig zou zijn, om zich met eenige studie en eenige fantasie, de positie van het V A. K. duidelijk voor oogen te stellen, in verbard met de leger-formatie en den eventueelen oorlogs-toestand, in welke verwachting echter de enquête ons vrijwel heeft teleurgesteld. Immers van de bijna veertig leden gaven slechts negen heeren hunne meening, onder wie eenigen in enkele regels, anderen in ettelijke kolommen. Dat de oplossing, naar onze bescheiden meening, niet gevonden werd, moet worden toegeschreven aan den verkeerden opzet der enquête, waar voor tot uitgangspunt was gekozen het artikel van „Motobloc" voornoemd en onder welk pseudoniem zich heet te verschuilen een kapitein van den Generalen Staf Dat artikel bevatte tal van onaan vechtbare waarheden en de bestrijders konden dan ook slechts hunne verontwaardiging richten tegen de enkele ondoordachtheden, welke de schrijver, in een slecht oogenblik, eveneens heeft neergepend en die hem deden generaliseeren, hetgeen altijd zeer gevaarlijk is Het globale van de gedachtenwisseling samenvattende concludee- ren wij, dat de oprichting van het V. A. K. door het Legerbestuur onvoorbereid is geschied en dat destijds de verwachting heeft voor gezeten, dat deze materie beter zou zijn te regelen in de practijk, omdat het Legercommando niet beschikte over ter zake kundige adviseurs en het geen gemakkelijke taak mag heeten om zoo maar een onbekende tak van dienst op oordeelkundige wijze in eene be staande legerorganisatie te benutten. Het is dan ook een loffelijk streven, dat verschillende V. A. K.-officieren in hunne stukken heb ben getracht de lijn aan te geven, volgens welke het V A. K beter tot zijn recht zou kunnen komen en het was dan ook alleen hun gemis aan militaire kennis, die hen deed struikelen. Daar schrijver 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 61