dezes eene oplossing niet mogelijk scheen bij een eenzijdige burger lijke beschouwing, heeft hij zich eerst eenigszins trachten in te werken in de militaire organisatie, opdat deze beschouwing eveneens waarde zou krijgen uit militair oogpunt. De opzet van het Vrijwillig Automobiel-Korps mist de breede basis, waarop het in de toekomst moet steunen en de gebreken, welke het korps aankleven, zijn slechts gevolgen van verschillende regelingen, die ontstemming wekken niet alleen bij den V. A. K- doch ook bij den troepen officier. Hoewel de V. A. K.-officieren zich vol toewijding en vrijwillig hebben beschikbaar gesteld, wordt hun titel meer en meer een publieke bespotting. De kwalificatie van „benzine-luitenant" zegt reeds alles en men schaamt zich als V A. K.- officier bijna om de uniform te dragen, en meer en meer trachten sommige troepen-officieren, in hun kleingeestigen naijver op onze emolumenten, ons met smaad te overdekken. (Zie hoofdartikel Lo comotief 2 Nov. i9 6). Wij staan dus voor de keuze öf om en bloc voor de twijfelachtige eer te bedanken öf af te wachten, of misschien het Legerbestuur ons rehabiliteert. Het V. A. K., oorspronkelijk bedoeld voor 2doch later uitge breid tot 40 officieren, bestaat uit een mengelmoes van automo bilisten, van wie slechts weinigen in staat zullen zijn om onder nieuwe bepalingen de uniform te blijven dragen. Zoodra n. 1. de bepalingen veranderen en het Legerbestuur „waar" vraagt voer zijn geld, dan is voor den V. A. K - er, die tegenwoordig dank zij de vjgeerei.de regeling, bij de oefeningen als eigenaar sec naast zijn chauffeur mederijdt, de tijd verstreken En hiermede zal, als bij too verslag, een einde zijn gemaakt aan den naijver van sommige troepen-officieren, daar deze heeren de zeer menschelijke eigenschap hebben van alleen respect te koesteren voor capaciteiten, aan welke het recht tot het dragen van een uniform kan worden ontleend. De dokter en de paardenarts, die ook geen militairen zijn, worden wel degelijk direct door hen in het korps opgenomen. En waar de auto'ractie in tijd van oorlog zulk een gewichtige rol speelt, zal ook de a. s. V. A K.-officier, die over honderden automobielen en vrachtwagens het commando gaat voeren, het noodige respect vanzelf weten af te dwingen. Wij loopen een oogenblik den tijd vooruit en stellen ons voor: De Mobilisatie. Pe. Commandant van het Leger is dan gemachtigd tot het doen inbezitnemen van al die roerende en onroerende goederen en te doen beschikbaar stellen al die werkkrachten, welke voor het Leger nood zakelijk zijn. Zijne Excellentie zal met die inbezitneming dan ook geen oogenblik talmen. Het geheele automobilisme wordt onmid dellijk stopgezet. De afgekeurde auto's worden van de banden ontdaan, omreden hiervan geen toevoer meer te verwachten is. En plotseling staat een auto-park van een paar duizend automobielen ter beschikking van het Legercommando, terwijl alle chauffeurs (ook de tegenwoordige leden van het V. A. Kelke oogenblik kunnen worden opgecommandeerd. Prachtige personen-automobielen worden van de carrosserie ont- 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 62