daan, omgetooverd in vracht-auto's voor het overbrengen van ammunitie, voor het vervoer van brood, vleesch en andere levens middelen voor het leger, voor het transport van militairen etc. Be halve de noodzakelijke indeelingen bij het veldleger wordt een auto-park geformeerd in de stelling van Bandoeng van zeker een duizend automobielen, die hetzij in reserve, hetzij voor den direkten dienst, gereed moeten staan onder een deskundig commando ter beschikking van den Legercommandant. De opslag en de distributie van de gerequireerde banden, olie, benzine, machinerieën en onder deden op Java aanwezig, eischen een deskundige categorizeering. Het keuren van de gerequireerde auto's en de taxatie voor de over name eischen deskundige commissies. De indeding van de chauffeurs, hetzij Europeanen of inlanders, eischt terzake kundige personen, die het prestige hebben van het gezag, dat moet berusten op kennis van zaken. De temporaire en stationaire ateliers voor reparaties en de honderden toekangs en mecaniciens, hieraan verbondtn, moe ten een leiding hebben, over welker aard niet valt te twisten In één woord het Legercommando is plotseling aangewezen op menschen van het auto-vak, die voor een reuzentaak worden geplaatst, on voorbereid, en die dus meer moeten medebrengen dan een mooie uniform of een automobiel. Onder de V. A .K -officieren zijn enkele van deze menschen, maar er zijn ook V. A K.- officieren, die voor bovengenoemde taak niets zouden prcsteeren en zelfs niet aan het hoofd zouden kunnen staan van een reeds georganiseerde afdeeling. Wij meenen hiermede te hebben duidelijk gemaakt, wat wij bedoel den, toen wij hiervoren schreven, dat slechts weinig V. A K-officie ren in staat zullen zijn om onder de nieuwe bepalingen de uniform te blijven dragen. De toekomst van het V. A. K. zoo beschouwd, demonstreert dan ook duidelijk de nutteloosheid van een discusie over daggelden, emolumenten en spoorklasses en het staat ons tegen, dat zulk een klein gedoe de hoofdschotel vormde van veel geschrijf Laat ons als goede Vaderlanders met elke regeling genoegen nemen, als die noodig is in het belang van de defensie En laat ook de troepen officier zijn gesmaal opschorten tot tijd en wijle de echte V A K.- officieren voor hunne taak worden aangewezen Een taak, die zeker zal opwegen tegen het aantal sterren, dat hun kraag zal sieren, en dat is in het Leger tenslotte toch de hoofdzaak? Hoe staat het Legerbestuur tegenover de heeren, op wie in de toekomst, misschien reeds morgen, een beroep moet worden gedaan tot het ineenzetten van eene machtige organisatie, die ten nauwste samenhangt met de verdediging des Lands? Zal het nog langer deze menschen ontmoedigen, ze laten bespotten, ze van zich vervreemden? Of zal de eer van de uniform ook voor de buitenwereld worden gered, zoodat ook het officiers-korps het zich een eer zal aanre kenen ons in hunne organisatie te zien opgenomen Indien wij den toestand onder de oogen zien, dan moet worden erkend, dat eene mobilisatie niet kan worden afgewacht, maar dat reeds nu met alle ten dienste staande middelen aan de reuzentaak moet worden begonnen. Het V. A K. is één van die ten dienste 49 1. M. T. 1917. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 63