staande middelen. De echte V. A. K.-officier moet niet langer worden misbruikt voor chauffeurs-diensten, maar moet onverwijld zitting nemen in commissies, welke de aanwezige automobielen registreeren en keuren op meer deskundige wijze. Ook de chauffeurs-capaciteiten kunnen dan naar waarde worden getaxeerd en ingeschreven, zoodat de aanstaande auto-commandant weet, wat hij van zijn auto-park en zijn opgecommandeerde heerrijders kan verwachten, Welke eventueel de rangen zullen zijn, staat niet ter onzer beootdeeling en is voorloopig bijzaak. Maar no. 3 van paragraaf 7 van de Uitvoerings- j e,p,a1I..i,ngen van de Oorlogsorganisatiën schrijft uit drukkelijk voor een dergelijke voorbereidingen „het aanhouden vaneen overzicht van de oorlogsbestemming, ook van het civiel personeel, dat tot uitvoering van oorlogsorganisatiën tijdelijk ter beschikking zal komen van den Commandant van het Leger". En hoewel misschien aan de letter van deze bepaling is voldaan, is er van een waardevolle registratie, die berust op technisch oordeel, momenteel geen sprake. Waar schrijver dezes, als buitenstaander bij de bestudeering van de organisatiën van ons leger, vol bewondering geraakte over de voorzorg, die in alle details schijnt uitgewerkt, daar mag door hem zeker met vertrouwen worden verondersteld, dat ook de auto-tractie de volle aandacht zal hebben van het Legerbestuur. Vooral waar in in de tegenwoordige wijze van oorlogvoering het groote nut van motorische kracht op den voorgrond treedt, en op Java, meer dan ergens elders, het materieel hiervoor aanwezig is en de juiste wijze van aanwending, bij gebrek aan een dicht spoorwegnet en een groot leger, in vele gevallen doorslaand kan zijn. Wij wenschen de strekking van dit artikel niet te begraven onder details en zullen dus kort blijven. Ons doel was niet om andere V. A. K.- leden te kleineeren, daar ieder op zijn gebied hooger kan staan dan wij. Maar het Indische Vrijwillig Automobiel-Korps moet worden iets origineels, geen naapedj van andere landen. Het moet zijn een korps van werkers, niet van aristocratische nietsdoeners, die we hier niet kennen. De duizenden automobielen met hunne prima bestuurders, waarover de Legercommandant bij de mobilisatie kan beschikken, moeten van tevoren worden georganiseerd onder des kundige leiding, zoodat later te velde een toegevoegd V. A K.- officier het transport bij zijn tak van dienst oordeelkundig kan regelen. Zij, die zich voor organisator niet bekwaam achten of niet bekwaam geacht worden, zullen vanzelf uit het korps als officier verdwijnen, even vrijwillig, als ze gekomen zijn Ze voegen zich dan bij de ge- organiseerden, zoodra de tijd daarvoor is aangebroken en hunne diensten en capaciteiten voor het Vaderland worden opgevorderd. Wij vermeenen, dat op deze wijze de oplossing is aangegeven voor vele problemen en hopen, dat ons oordeel door het Leger bestuur niet als een ongevraagd advies zal worden terzijde gelegd. H. W. Jonkhoff. Dir. N. V. Semarangsche Automobiel Mij. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 64