Bet Blaume Kruis de Rcode 5ter. In September 1915 werd ter gelegenheid van de opening van de Algemeene Vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Veeartsenijkunde reeds de aandacht gevestigd op de Engelsche orga nisatie: het Blauwe Kruis en de plannen van de Zwitsersche Dierenbescherming om tot de oprichting te komen van een internationale vereeniging onder den naam van: de Roode Ster, beide ten doel hebbende hulp Ie verschaffen aan de viervoetige slachtoffers van den grooten oorlog, welke toen reeds ruim een jaar lang Europa teisterde. J Gebaseerd op de sobere en spaarzame berichten in de diergenees kundige vakbladen, kon toen het volgende worden medegedeeld De reusachtige veldslagen in den aanvang van den oorlog, waarbij de legers zich zoo snel verplaatsten, dat van een verzorging van zieke gewonde en uitgeputte paarden geen sprake kon zijn, hebben ten duidelijkste aangetoond, dat de militaire organisaties, welke die verzorging tot taak hadden, in vele, ja bijna alle opzichten te kort schoten wat tengevolge had, dat honderden van zieke en gewonde paarden' eenvoudig hulpeloos op de slagvelden zijn achtergebleven, overgelaten aan hun pijn, honger en dorst. Dit trok dermate de aandacht van een Zweedsche dame, die de slagvelden aan de Marne bezocht dat op haar initiatief in Engeland en met Engelsch kapitaal, onder den naam van het Blauwe Kruis een organisatie werd op gericht, welke thans met toestemming van de legerautoriteiten en in samenwerking met den militair veterinairen dienst, zieke paarden opspoort, transporteert, geneeskundig behandelt en zoo noodig af maakt en begraaft. Naast het Roode Kruis is een Blauwe Kruis ontstaan, geboren uit den drang het lijden der dieren te verzachten. Naast de oeconomische overwegingen bij het inroepen van veeartse- nijkundige hulp voor de dieren is een ethisch begrip den dieren wel te doen meer dan tot heden op den voorgrond getreden: Ook cm andere dan geldelijke redenen acht men het der menschen plicht de viervoetige slachtoffers van den oorlog te hulp te komen. Het Blauwe Kruis, misschien juister gezegd: het doel van deze organisatie, 'geniet in Engeland de belangstelling en den steun van hooggeplaatste personen en niet het minst van de dames. Zoo bracht onlangs Lady French een bezoek aan Bradfort „to make a special appeal for donations towards providing another base rinary Hospital for the British sick and wounded horses at the front". Ook van een andere, neutrale, zijde worden pogingen in het werk gesteld om in het groot voor de zieke en gewonde paarden op de slagvelden in de bres te springen De Zwitsersche dierenbescher ming heeft te Genève een congres bijeen geroepen tot de oprichting van een internationale vereeniging onder den naam van de Roode Ster. 1) Veeartsenijkundige Bladen, deel 27, bladzijde 550. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 65