Zooals uit nadere berichten blijkt, is deze internationale vereeni- ging reeds in 1915 definitief tot stand gekomen. Onder het hoofd „L'Étoile Rouge", Alliance internationale des Sociétés pour l'Assistance des Animaux sur les Champs deBataille vinden we van de hand van den Nederlandschen paardenarts der lste klasse J M. Knipscheer dienaangaande in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde, 19 6, aflevering 15, het volgende medegedeeld. Den 24sten December 191 werd te Genève de eerste bijeenkomst gehouden van afgevaardigden uit de oorlogvoerende landen met het doel tot de oprichting te geraken van een internationaal verbond tot het verleenen van hulp aan dieren in den oorlog. De zitting had plaats in dezelfde localiteit, de groote zaal van het Atheneum, waar in het jaar 1863 op initiatief van Henri Dunant het internationale verbond „het Roode Kruis" onder het devies. „Inter Arma Caritas" werd tot stand gebracht. Tengevolge dier bijeenkomst vormde zich den 22sten Februari een „comité central", dat de opdracht had de aangelegenheid verder in studie te nemen en eene tweede interna tionale bijeenkomst uit te schrijven, welke afgevaardigden van alle landen zou vereenigen. Het comité central besloot als emblema aan te nemen eene roode ster met vijf gelijke stralen of punten op een witten ondergrond, aangevuld met het devies „Inter Arma Misericordia" en als benaming van het verbond het opschrift boven dit (zijn) artikel geplaatst. Een ontwerp voor de statuten werd in elkaar gezet en een centraal orgaan uitgegeven, getiteld „Bulletin International", waarin het ver slag der werkzaamheden werd opgenomen. Het Bulletin No. I werd gezonden aan vereenigingen tot bescherming van dieren in alle landen en ging vergezeld van een circulaire, waarin het standpunt van het comité werd uiteen, ezet en de vereenigingen tot krachtige medewerking werden aangezocht. Het comité onderhield eene drukke briefwisseling en zijne oproeping werd allerwege gunstig ontvangen. Teneinde juiste gegevens te verkrijgen omtrent de veterinaire, zoowel militaire als particuliere, inrichtingen voor zieke paarden aan het gevechtstront en in de daarachter gelegen legerformaties, be sloot het comité central twee zijner leden uit te zenden naar Duitsch- land en Frankrijk. Professor Noyer uit Bern, luitenant-kolonG, toegevoegd aan den „veterinaire en chef" van het Zwitsersche leger, werd aangewezen om Frankrijk te bezoeken, terwijl de Zwitsersche ritmeester Egger zijne schreden raar Duitschland richtte. Beide afgevaardigden brachten over hunne reizen verslagen uit, welke zijn opgenomen in het bulletin der tweede internationale bij eenkomst. Deze tweede bijeenkomst had plaats den 23en Juni 1915 en werd 's avonds te voren voorafgegaan door eene schitterende ontvangst van de afgevaardigden en genoodigden in het „Palais Eynard" te Genève, welk gebouw door de stad Genève ter beschik king was gesteld van het comité central de 1' Etoile Rouge. Na eene warme discussie werden de statuten der vereeniging vastgesteld; de origineele tekst daarvan volgt in bijlage dezes. Laten wij er nog bijvoegen, dat reeds nu een begin is gemaakt om te trachten ler gelegener tijd te komen tot eene diplomatieke 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 66