L J. M. Rijnenberg, luitenant-kolonel, dirigeerend paardenarts; Jhr. L M.J. Schuurbeque Boeije, leden. Jkvr. M. L. A. van Riemsdijk, is eerelid. Het doel der vereeniging is in tijd van oorlog, op aan wijzing van den Militairen Veterinairen Dienst, en bij rampen de dringend noodige hulp te verleenen aan zieke en gekwetste dieren en ongeneeslijke zoo spoedig mogelijk uit hun lijden te verlossen; het streven van beslaande vereenigingen tot bescherming van dieren te steunen. „De Roode Ster" is het „Roode Kruis" der dieren. In een circulaire wijst het bestuur erop, dat ook het lijden der dieren in den oorlog onbeschrijfelijk is en dat in vroegere oorlogen en in den huidigen dan ook de hulp van particuliere vereenigingen onmisbaar is gebleken. De vereeniging tracht haar doel te bereiken o.a door zich in verbinding te stellen met dierenartsen, genegen vrijwijllig of tegen vergoeding in tijd van oorlog of bij rampen hunne diensten aan de vereeniging te verleenendoor het opleiden van verplegingsper- soneel; door het inrichten van ziekenstallen, ambulances en herstel lingsoorden door het aanschaffen van paardentransportwagens, geneeskundige instrumenten, verband en geneesmiddelen en verder verplegingsmateriaal. In een instemmend schrijven, dat het hoofdbestuur ontving van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht lezen wij o.a. „De tegenwoordige oorlog overtreft alles, wat de geschiedenis heeft opgeleverd met betrekking tot de reusachtige verliezen, door de meest vernielende wapenen en niets ontziende strijdwijzen te weeggebracht. Daartegenover staan de onovertroffen uitkomsten der gewondenverzorging, niet alleen als schitterend resultaat der moder ne wetenschap, maar ook als verheffende uiting der menschelijke barmhartigheid aan de slachtoffers van den oorlog gewijd. „Die verzorging mag niet tot de strijders worden beperkt, maar behoort ook hunne trouwe en onmisbare helpers, de militaire dieren, te omvatten, die aan dezelfde gevaren blootstaan en even ernstig worden getroffen door ziekten, verwondingen en ongevallen. „Belangstelling in het lot en het lijden der dieren is een plicht, door ons beschavingsstandpunt ons opgelegd, maar ook het wel begrepen landsbelang eischt het behoud der kostbare en moeilijk te vervangen legerpaarden en honden zooveel mogelijk te bevor deren." In de beide door de Roode Ster uitgegeven bulletins zijn verder tal van bijzonderheden te vinden, te veel om daarvan hier een algemeen overzicht te geven. Niettemin wordt er een en ander uit medegedeeld. Behalve in hoofde dezes genoemde Blauwe Kruis bestond ook reeds een Purperen Kruis, beide vereenigingen van Engelschen oor sprong en leeds vele jaren geleden opgericht. De eerste is tijdens den Balkan-oorlog werkzaam geweest en had in Engeland als vre- desdoel speciaal de civiele paarden te helpen. Reeds zijn hier en daar vertakkingen, o.a. een in Calcutta (zie mijn mededeeling dienaangaan de in de Veeartsenijkundige Bladen, deel 27 bladz. 6C8). Toen de 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 68