oorlog uitbrak, breidde het Blauwe Kruis zijn werkzaamheden uit tot de militaire paarden op de slagvelden en heeft o m. veterinaire hospitalen opgericht in Frankrijk en Italië en aan de overige fronten der geallieerden. In eerstgenoemd land behartigt htt alles uit eigen fondsen, in laatstgenoemd voor een deel uit regeerings- bijdragen. Het centrale bureau te Parijs staat onder de leiding van een ma joor-paardenarts. In April 1915 waren te Frankrijk o a. reeds 4 hos pitalen achier het front opgericht Bij de verr chtingen worden vier zaken in het oog gehouden. 1. Het humaniteitsbeginsel, door het lijden van zeer zwaar ge wonde paarden te bekorten en dat van lichter gewonde te verminderen. 2 De hygiëne, door het afmaken van paarden op plaatsen, waar dit onder goede hygiënische voorwaarden kan geschieden, en het begraven der cadavers om het wegrotten daarvan te velde met de daarmede voor de bevolking gepaard gaande gevaarlijke bodeminfectie te voorkomen. 3. Het beginsel van vaderlandsliefde, door de paarden weer spoedig voor den krijgsdienst geschikt te maken. 4 De oeconomische zijdedoor een deel van de werklooze bevol king ten platten lande als helpers loonenden arbeid te geven en door den inhuur van stallen enz. deze nog ten deele rendabel te maken. Het Purperen Kruis had in tijd van vrede in Engeland ten doel zich te bemoeien met het afmaken van civiele paarden en te zorgen voor een behoorlijk transport van de slachtpaarden naar het vaste land. (Zooals men weet, is over dat transport van afgewerkte mijn- paarden, o.a naar Nederland, in vroeger jaren heel wat beroering geweest). Tot deze vereeniging heeft het Fransche gouvernement te Bordeaux zich het allereerst gewend om hulp, n 1. om toezending uit Engeland van diergeneeskundige instrumenten. Deze vereeniging heeft een zuiver burgerlijk karakter en heeft niet zooals het Blauwe-kruis toegang tot de militaire zóne. Overigens is de werkkring van beide vereenigingen dezelfde. Na het vorenstaande zal het wel geen verwondering baren, dat bij de behandeling van artikel 4 van de statuten, luidende: ,,L'Al liance adopte comme emblème unique et universel une Etoile rouge, a cinq rayons égaux, sur fond bleu, a^ec la devise: Inter arma misericordia, placée immédiatement sous l'éloile", door den Engelschen majoor Claremont, leider van het Blauwe Kruis in Frankrijk, een lans is gebroken om dit kruis als emblema aan te nemen, zich er op beroepend, dat deze organisatie reeds in Frankrijk en Italië erkend was, dat zulks in België verwacht kan worden en hij reeds eene uitnoodiging had ontvangen van den Russischen opperbevelhebber haar in Rusland te organiseeren. Voorts merkte hij op, dat het kruis altijd het emblema is geweest van het geloof en de liefdadigheid, zoodat hij het vaandel met een kruis niet 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 69