gezien) of een revolverschot, twee op de drie keeren, is het niet onmiddellijk dood Ziet daar een wreedheid, die onze vereeniging niet kan toestaan Ik heb zelf aan alle legers honderden van mijn maskers aangehoden. In Engeland hebben gelukkig alle cavalerie- en artillerie officieren er een en bedienen zich daarvan om het lij den der paarden te bekorten. Voorts laat men soms gewonde paarden weken lang onbehandeld. Ik heb er bij mij gehad met drie weken oude wonden, die zelfs niet met water waren gewasschen. Gewonde paarden genezen gemak kelijk. Van de mijne zijn maar 5' gestorven. Bij een er van, die onder het vuur van een mitrailleur was geweest, heb ik 23 kogels verwijderd. Het is volkomen genezen. In het begin van den oorlog was het toegestaan onmiddellijk aan het front de paarden op te halen. Nu moeten we 23 KM. achter de gevechtslinie blijven Men stuurt ons massa's dieren, waarvan de zware zieke door mij per spoortrein naar achteren worden af gevoerd. Vroeger gaf men deze eten noch drinken en evenmin ligstroo. Gelukkig is dat nu verbeterd. De paarden worden op karren naar de ziekenstallen vervoerd, waar ze alle zorgen ge nieten Welke niet ten volle herstellen, gaan voor landbouwwerk naar de boerderijen. In het begin stuurde men alles naar het front terug. Nu alleen de volkomen voor den velddienst geschikte. Wij besluiten ons zeer verkort overzicht van de bulletins van de Roode Sier met een vrij vertaald citaat uit een circulaire verspreid onder het militair veterinair personeel van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger door de Vereeniging tot bescherming van dieren te Budapest, luidende: Het gebed van het oorlogspaard. Meester! Ik ben in Uwe handen' gereed om voor U en het vader land mijn leven op te offeren. Ik lijd veel door de geforceerde marschen, het gebrek aan voedermiddelen en het angstwekkend geluid van springende granaten en knetterende geweren. Spaart mij zooveel mogelijk. Maakt geen gebruik van zweep of sporen, indien niet absoluut noodzakelijk. Zoolang mijn krachten toereiken, ga ik, waar Gij het wenscht. Uw veiligheid hangt grootendeels af van de verzorging van mijn voeten. „Mijn moed ontleen ik aan U. Indien Gij in den slag moedig, dapper en sterk zijt, stel ik mij zonder vrees onder het vuur der kanonnen en draag U naar het front, ook al gaan wij beiden een gewissen dood tegemoet. Een rechtvaardige behandeling, een stree- len van mijn hals, dat is het juiste middel! Het bedaart mijn over spannen zenuwen, en pas dan kan ik U in alle veiligheid naar de Uwen terugbrengen. „En ten slotte meester! Indien ik zeer ernstig ziek of gewond moge worden, ik smeek U, maakt een eind aan mijn lijden, geeft mij het genade-schot. Talmt daarmede niet. Dit is de eenige belooning, waarop aanspraak wordt gemaakt voor mijn diensten aan het vader land bewezen." 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 71