tijd zullen blijven, teneinde als secretaris en plaatsvervangend secretaris op te treden. c enkele vertegenwoordiges van den Landbouw en de Industrie (belanghebbenden). d. enkele belangstellenden, waaronder niet te vergeten de dames. e. een of meer vertegenwoordigers van de diergeneeskunde en de Indische hippische wereld, voor zoover niet reeds in de vorige rubrieken vertegenwoordigd. 3. Een zeer voornaam punt van overleg van het comité zal moeten zijn, hoe in tijd van vrede zich voor de oorlogstaak voor te berei den en daarbij reeds daadwerkelijk in de lijn van het gestelde doel nuttig te zijn, n.l. door het opleiden van hulppersoneel, het verleenen van hulp bij manoeuvres enz., terwijl voorts zal moeten worden overwogen de oprichting van een diergeneeskundig hospitaal in groote steden, zij het ook voorloopig alleen te Bandoeng, welke in richting staande order de leiding van een dierenarts dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan vorenbedoelde opleiding. Door de oprichting van een kostelooze of nagenoeg kostelooze polikliniek, evenals een stationnaire kliniek voor zieke huisdieren, waarbij alleen de zelfkosten in rekening worden gebracht en waaraan een hoefsmederij dient te worden verbonden, zou om in niet ge- ringe mate zijn tegemoet gekomen aan de houders van officiers— dienstrijpaarden te Bandoeng, daar de legeiforrratie in dit garnizoen noch een paardenarts roch een Europeesch hoefsmid toestaat en aldaar geen garnizoens-ziekenstal aanwezig is. Het uitwerken van de bijzonderheden dienaangaande en van het geen verder tot de vredes- en oorlogstaak van de organisatie zou moeten behooren, nauw samenhangende met het welslagen van de voorgestane plannen, meen ik evenals de aanwijzing van de auto riteiten, welke in aanmerking komen voor het vervullen van de meer decoratieve functies in het bestuur aan het onderling overleg van de leden van het voorloopig comité te moeten overlaten. Deze details kunnen geen onderwerp zijn van dit opstel, dat ten doel heeft de aandacht van belangstellenden en belanghebbenden te vestigen, op hetgeen in Europa in dit opzicht is verricht, en slechts eenige aanwijzingen te geven omtrent de wijze, waarop in Neder- landsch-Indië ook tot de oprichting van een verterinaire zusterver- eeniging van het Roode Kruis zou kunnen worden gekomen. Weltevreden, 4 December 1916. W. van der Burg. 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 73