daar deze officieren geen hooger commando dan dat van eene hal ve compagnie kunnen bereiken, zelden zelfstandig optreden en altijd ondergeschikt blijven aan eiken Britschen officier, zelfs aan den jongsten luitenant. Waar Inlandsche officieren echter doör bijzondere omstandigheden zelfstandig moesten optreden, gaven zij meermalen blijk daartoe de noodige geschiktheid te bezitten; de tegenwoordige oorlog zal hun ne goede eigenschappen nog meer doen uitkomen. Dat het leger geene leerschool vormde voor Inlandsche aanvoer ders van groote eenheden, was vroeger uit een politiek oogpunt gewenscht en deze omstandigheid is bij de Mutiny van groot geluk voor de Engelschen geweest. Thans is de toestand anders en de schrijver meent aan de hand der geschiedenis te kunnen aantoonen, o.a uit het optreden van In landsche hoofden, die tegenover de Engelschen stonden, dat goede Inlandsche bevelhebbers ook voor groote troepeneenheden te vormen zullen zijn. Verder bevat deze aflevering opstellen over Zeegetijden, over de Engelsch-Fransche betrekkingen in de middeleeuwen, over den Ier- schen soldaat in zijn humor en zijn ernst en treffen wij een levensbe schrijving aan van Poniatowsky, den Fransch-Poolschen maarschalk van „la grande armee", die na den slag bij Leipzig in de Elster verdronk. Noch in „Progress in aeronautics", noch in „Sundries" vinden wij ditmaal meldenswaardige gegevens. K. Artüleristische Monatshefte Januari 1916. Major A. Seeger, Kommandeur der Reit. Abt. Feldart. Reg 15, de schrijver van „Unsere Feuertaufe" in het Juni-nummer van het vorige jaar, beschrijft thans de lotgevallen zijner afdeelingin de ge vechten, welke begin October 1914 in de omgeving van Lenswer- der gevoerd. Zijn levendig verhaal, getiteld „Der Tag von Lens", werd geschreven am Erinnerungstage an die Kampfe von Neuve- Chapelle October 1914 zu Baden-Baden 15 October 15. Dat Major Seeger nog niet strijdensmoede is, blijkt wel daaruit, dat hij nog spreekt van: „in diesem herlichen Ringen". Het verhaal bevat tal van interessante bijzonderheden, zoowel op psychologisch als op tactisch-artilleristisch gebied. Hoe er met munitie wordt omgesprongen bewijzen de volgende zinnen: .Am 3 früh eröffneten wir schon das Feuer von Beaumont aus in nördlicher Richtung gegen die besetzt gemeldeten Orte Henin-Létard und Billy-Montigny eine Erkundung durch Feuer, wie unser Reglement sagt."en streuten nun meine Batterien in der Frühe des 3. Oktobers die auf etwa 3 km von uns liegenden Kohlenzechen und vor allem die hohen Schlackenhaufen ab, die dem Feind sicher als Beobachtungsposten dientenen wir blieben unbehelligt, bis in die sinkende 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 85