verwonding 0,135, die op een lichte verwonding 0,330. Rohne stelt zichzelf dan de volgende vraag: Ein Durchschnittsschütze will 1 gegen 1 wetten, auf 1000 m. eine Scheibe zu treffen, die einen stehenden Mann darstellt. Wie gross muss die Schusszahl sein, damit die Chancen in der Wette gleich stehen? Het antwoord is, dat de schutter de weddenschap slechts kan aangaan, indien 30 pa tronen worden toegestaan. In de Juli-af levering geeft Generaal Rohne eene beschrijving van ..Die Seeschlacht vor dem Skagerrak am 31 Mai bis 1 juni 10i6 auf Grund amtlichen Materials." Zij bevat vele interessante bijzonder heden en wordt ter lezing aanbevolen, vooral ook als voorbeeld van oorlogsgeschiedschrijving en als leerzaam object ter ontleding. Onder het hoofd „Artilleristisches aus dem Feldzuge" behandelt Dettmer, Hauptmann und Batteriechef van een batterij lichte veld- houwitsers, eenige zijner ervaringen betreffende het richten en in schieten. Bij het richten met het kompas maakte hij een belangrijke fout, omdat de twee gebruikte kompassen door het langdurige vervoea :n een ijzeren wagen verschillende afwijkingen hadden gekregen. Goede resultaten, meent schrijver, kunnen alleen verkregen worden bij gebruik van hetzelfde kompas eerst buiten en daarna in de bat terij. Daarna worden de moeilijkheden behandeld, welke zich voordoen bij een echarpeerend vuur op een loopgraaf, die slechts op korten afstand van de loopgraaf der eigen troepen ligt. Het volgende opstel „Einiges über die französische Artillerie" van W. Klatt behandelt de middelen, die de Franschen vóór den oorlog beraamden om de baan van hun veldkanon zoogewenscht krommer te maken, n. 1. gebruik van kleinere ladingen en toepassing van de schijf van Malandrin. Schrijver kan niet mededeelen, of deze middelen, in den oorlog zijn gebruikt. „Der grausame Lehrmeister Krieg hat auch schliesslich die französischen Artilleristen überzeugt, dassmara mit Aushilfsmitteln auch nur Aushilfsdienste leisten kann. Und dieFran- zosen scheinen sich ja auch redliche Mühe zugeben den Nachteit des Mangels an Geschützen, die grössere Fallwinkel hervorbringen, besonders solche von schwererem Kaliber, wieder gutzumachen". Tot slot een artikel van generaal Rohne Über die ballistische Leis- tung des russischen Infanteriegewehrs. Onder Verschiedenes treft ons, dat dezer dagen door Zwitserland in Duitschland bestelde zware houwitsers met munitie zijn afgeleverd geworden. J. of the United States Artillery. Juli-Augustus. Onder het hoofd „Organization and tactics of coast artillery gun defense" behandelt Captain James A. Thomas de kustverdediging van nauw artilleristisch standpunt. Hij bespreekt de schiettactiek en de hoogere leiding bij kustartiilerie, maar ruimt aan dit onder deel van de havenverdediging een plaats in, die o.i. hooger is dan haar toekomt. Afgezien hiervan bevat het artikel tal van behartigings- waardige wenken, waarvan de lezing ten zeerste wordt aanbevolen aan onze artilleristen, die ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd meer 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 87