inschieten gekomen zou zijn. Daar zou een onderofficier het vuur leiden, afgaande op de telefonisch overgebrachte waarnemingen van kanonnier-waarnemers. Met behulp van een trefferlei zou hij die waarnemingen omzetten tot gegevens voor zijn batterij en op die wijze voldoen aan de opdracht: „de vuurkracht van eenige stukken zwaar geschut tot het uiterste uitbuiten ten nadeele des vijands, ter ondersteuning van de eigen troepen." Ondertusschen zouden nieuwe doelen verschijnen, nieuwe peilberich- ten binnenkomen in het G. A. K. en de officieren daar zouden zich weer buigen over vuurkaarten en plaatsaanwijzers en celluloidpiaten en zouden, na lang meten en rekenen en nadat ze soms door de telefoon nadere gegevens van de moeilijk begrijpende onderofficieren peilers hadden moeten vragen, met nieuwe vuurbevelen weer andere sergeanten-vuurleiders en kanonniers-waarnemers aan 't werk gaan zetten om andere gewichtige doelen te bevuren. Zoo ging dat alles aan mijn gedachten voorbij daar boven in die aideelingspost op Voorne. Maar kijk, daar is „de vijand" toch eindelijk actief geworden. Achter den hoogen dijk trekt de rook op van eenige seinkardoesjes en flauw zie ik enkele silhouetten van schijven, die schildartillerie voorstellen. Op het afdeelingsplanchet, dat georiënteerd voor mij ligt, bepaal ik zoo nauwkeurig mogelijk de plaats van het doel. Ik ga na, of het doel valt binnen mijne „machtiging tot vuur- opening" vervat in mijne van den Artie Ct. ontvangen instructie, besluit tot een inschietpunt, meet de coördinaten daarvan op, kies de projectielsoort voor het uitwerkingsvuur en commandeer: „Rechter en Linker. Vuuropenen. O. 45-4-11 G." De telefonisten schrikken op uit hun gesoes en brengen het com mando over naar de batterijen. Nog volgen enkele commandos van mij en dan na eenig tijdsverloop, waarin de batterijen ten opzichte van de hoofd rooilijn de op de batterijplanchetten bepaalde zijdelingsche richting uitzetten, de vuurmonden laden en verder tot vuren gereed maken, terwijl ik mijn verder schietplan opmaak, komt terug van de bat terijen „Rechter 4 S, Linker 4 S." Ik zet mijn kijker stevig voordeoogen en commandeer: „Rechter vuren." 82

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 10