Aan den Artie Commt wordt gemeld: „Afdeeling heeft het vuur geopend op Vier granaten vallen met korte tusschenpoozen neer ergens bij het doel, ver links. .Rechter 50 minder, Linker vuren", en het vuur is geopend, het vuur dat ik zelf waarneem en zelf leid bijgestaan door een toegevoegd officier, die alles voor mij op schrijft en zoonoodig gegevens berekent, terwijl ik mijn volle aan dacht aan het doel blijf wijden. Dat is de nieuwe geest in de Hollandsche Vestingartillerie, het groote nieuwe grondidee Het vuur wordt geleid van af de plaats, waar het doel is ver kend, door ervaren officieren, en als bijkomende principes: Concentreeren van vuur, vlug schieten, niet peuteren met inschieten, veel munitie gebruiken, wanneer het noodig is om mindere nauw keurigheid te neutraliseeren. En dat omvat in groote trekken in 't algemeen alles, wat de vestingartillerie in Indië mist. Zeker ik weet, dat de door mij geschetste vuuropening een gunstig geval is, n. 1. dat het doel dadelijk van af een afdeelingspost ver kend wordt. Ik weet, dat vooral in vlak terrein dikwijls slechts door artillerie patrouilles bepaalde doelen gezien zullen worden, dat de vuurleiding van af een punt ver buiten de lijn batterij - doel lang niet eenvoudig is, dat het in Indië veel meer dan in Holland mogelijk is, het doel van twee punten te zien te krijgen, waardoor het bepalen van de plaats van het doei veel nauwkeuriger kan geschieden en het meten der afwijkingen van de schoten mogelijk wordt en daardoor ook nauwkeuriger inschieten, dat onze peilers en waarnemers uitstekend geoefend personeel zijn, dat onze onderofficieren een zorgvuldige schietopleiding krijgen, en dat last not least de omstandigheden in Indië nog meer dan in Holland dwingen zullen, zeer zuinig met munitie om te springen; doch ik weet ook. dat de volgende niet te loochenen feiten blijven bestaan dat officieren door hun opleiding en ontwikkeling tactisch en technisch meer bekwaam zijn tot het leiden van een vuur dan on derofficieren en kanonniers-waarnemer, 83

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 11