dat in Indië de vuurkracht der vestingkanormen bij het tegen woordige systeem voornamelijk in handen gegeven wordt van die onderofficieren en kanonnierswaarnemer, dat de Indische hoofd- en subalterne officieren der Vesting-artie zich in hoofdzaak achter de hoofdweerstandslijn in G. A. K.'s en andere bureaux zullen ophouden, aan hun plaatsen gebonden door de werkwijze van het „groene boekje", dat bovendien nog die werkwijze berust op een, in vredestijd grootendeels voorbereid, stelsel van goed zichtbare getrianguleerde punten in groot aantal, dat wanneer door de vestingartillerie (o, die naam!) opgetreden zal moeten worden in niet voorbereide stellingen, er van het be staande systeem weinig of niets kan terrecht komen, dat zelfs onder de meest gunstige omstandigheden het bestaande systeem zeer langzaam zal werken En nu de middelen ter verbetering van al deze kwalen, zal men vragen In de eerste plaats dan: weg met het G. A. K. der Vestingartie, weg met het „groene boekje"! Verlos die officieren uit hun bureaux achter het front en maak ze Artie. Commandant, Afdeelings Cdnt, toegevoegd officier of zelfstandig Batterij Cdnt Vereenig uw kanonnen tot batterijen, uw batterijen tot afdeelingen, uw afdeelingen zconoodig tot groepen. Laat een afdeeling zijn: Een samenvoeging van eenige batterijen van dezelfde soort, die alle tot eenzelfde gevechtsdoel kunnen sa menwerken, onder bevel van eet hoofdofficier, kapitein of ervaren luitenant. Kortom laat men in Indië de voorschriften voor de Vestingartillerie herzien naar het nieuwe Hollandsche model, laat men al het we zenlijk goede daarvan overnemen en dan zullen wij in Indië, waar men over beter geschut en betere munitie beschikt, nog tot betere resultaten moeten komen. Ieder voelt, dat de Indische Vestingartillerie vastgeloopen is in een doolhof van verouderde beginselen en hier in de nieuwe Hol landsche voorschriften (welke ook eerst dateeren van na 1 Augus tus 1914!) is een uitweg gevonden, uit dienzelfden doolhof, waarin ook de Hollandsche Vestingartillerie verdwaald was. Tegelijk met het G. A. K. volgens het groene boekje moeten ook de peil- tevens waarnemingsposten als zoodanig vervallen en voor 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 12