ipp 3ets ouer loopgraafmortieren en MI UiM het nemen nan proeüen. Het groote nut, dat de loopgraafmortieren in den tegenwoordi- gen oorlog afwerpen, is uit couranten-berichten en tijdschriften vol doende bekend, hierover behoeft dus niet te worden uitgewijd We kunnen dus direct met de deur in huis vallen en eens nagaan, hoe het met deze materie in ons legertje gesteld;is. De officieele gegevens daaromtrent zijn natuurlijk in de eerste plaats te vinden in de be knopte overzichten van de proeven en oefeningen, die bij het wapen der artillerie hebben plaats gehad. Nadat in 1908 het onderwerp door den A. C. W., de P. W. en de C. v. P., alsmede door de Vestingartillerie voor het eerst in studie was genomen, lezen we in het beknopte overzicht van 1910 (zie biz. 21), dat een eenvoudig toestel in den vorm van een gewoon mortiertje het beste als „granaatwerper", zooals het voorwerp ge noemd werd, heeft voldaan. Het toestel was, zoo lezen we, zoo eenvoudig, bestond uit een stalen bus in mortiervorm van 7 c. M. kaliber, waaraan een staartstuk van een Beaumont geweer geschroefd was. Het mortiertje had een vaste elevatie van 45 graden en was gemonteerd tusschen 2 IJ. zijwangen op een houten blok. De rege ling van de schootsafstanden had plaats door middel van een uit laat voor de buskruitgassen, dat wil dus zeggen, om een korteren afstand te bereiken laat men niet alle door de buskruitlading ontwik kelde gassen op den projectielbodem werken, maar wordt er een deel van afgetapt. Op deze wijze was men er in geslaagd een gra naat van 2,4 K G. op afstanden met 10 M. opklimmende tusschen 30 en 80 M. te werpen. Hoewel dit werktuig wel voldaan had, bleek het niet voldoende. Vooral in dezen tijd zou dit zijn uitgekomen, nu we in het bezit zijn van geweergranaten, die geheel de taak van deze loopgraaf mortieren zouden hebben kunnen overnemen. Het werd echter ook toen reeds gewenscht geoordeeld op afstanden van 80 tot 250 M. granaten te kunnen werpen, ten einde ook in onbestreken ruimten en doode hoeken een krachtig vuur te kunnen brengen. Daartoe 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 14