ver dragende, heeft blijkbaar reeds vrij aardig voldaan. Het beginsel is zoo eenvoudig, dat te verwachten is, dat geen jarenlange proeven noodig zullen zijn om tot iets werkelijk bruikbaars te geraken. In mijn artikel over Dilettantisme wees ik er reeds op, dat het natuur lijk gewenscht geweest ware, dat deze beide series proeven niet onafhankelijk van elkaar waren genomen; echter zou, indien's lands belang hooger wordt geacht danjjwapenanimositeit. in ieder geval alsnog tot die samenwerking kunnen worden overgegaan. In ieder geval is uit de lange series proeven, die het artillerie- ontwerp heeft moeten ondergaan, wel op te maken, dat het project, waarbij een geheel nieuw syateem van aftappen van buskruitgassen wordt toegepast, tamelijk ingewikkeld moet zijn, en waar loopgraaf mortieren niet door artilleristen, maar door menschen, die niet gewend zijn met geschut om te gaan, moeten worden bediend, is alle inge wikkeldheid uit den booze. Waar nu bovendien blijkt, dat de projec tielen te diep in den grond dringen, dus blijkbaar te veel belasting op de dwarsdoorsnede bezitten, daar zal het naar mijn meening wel gewenscht zijn over te gaan tot het beproeven van nieuwe ontwerpen, die eenvoudiger zijn en de genoemde gebreken niet bezitten. Indien tot nieuwe proeven wordt besloten, dan zou n. m. m. in de eerste plaats beproefd moeten worden het project - als door de genie reeds werd vervaardigd, behalve dan natuurlijk dat het een meer permanent karakter zal moeten dragen - minstens tot 50 M, de projectielen zal moeten kunnen wegwerpen, terwijl die projectielen van niet te klein gewicht, toch zoo min mogelijk belasting op de dwarsdoorsnede zullen moeten hebben. Het zal wel het meest ge wenscht zijn als springlading voor de granaten te gebruiken een springstof, als door den kapitein van Exter werd gebruikt, liefst ware een proef te nemen met romaniet, dat in Indië wordt vervaardigd. Als voortdrijvende stof ware vooral ook rookzwak kruit te beproeven, wat zeer zeker voordeelen biedt toven zwart kruit, a. d z. minder vervuilen van den vuurmond, kleinere ladingen, enz. Het kaliber zal zoo groot mogelijk gehouden moeten worden in verband met het gewicht, dat de projectielen mogen hebben, m. i. ongeveer 4 a 5 K. G., de wanddikte van de projectielen zal zoo gering mogelijk moeten zijn om de springlading tot een maximum te kunnen opvoeren, terwijl aluminium of gegoten aluminium de voorkeur boven zinkplaat, als door de genie werd gebruikt, zal ver dienen. In dit geval krijgt men de beide voordeelen, dat de projectie len niet te diep indringen, terwijl door de lichte scherven het ge vaar voor eigen troepen zoo gering mogelijk wordt Het ware wel gewenscht een achterlaadinrichting aan te brengen, 88

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 16