vooral indien mocht blijken, dat de lengte van den mortier niet te klein mag zijn (bv. meer dan 30 a 40 cM.). Toch zou het n. m. geen aanbeveling verdienen dit projectiel al leen in de proeven te betrekken, maar bovendien zouden een twee tal andere ontwerpen beproefd kunnen worden, opdat spoedig over de noodige ervaring met dergelijke mortieren kan worden beschikt. Zoo ware na te gaan, of een oud model Coehoornmortier niet spoedig ware in te richten tot het werpen van aluminium bommen, waaraan horizontaal is aangebracht een buis voor handgranaten, die dan ontstoken kan worden door middel van een aftrekhaakje aan de monding van de mortier. Dat door deze wrijving de spreiding aanzienlijk zou worden vergroot is niet aan te nemen, daar er wel ernstiger storende factoren optreden bij het schieten dan het uit trekken van het pinnetje van de buis kan zijn, b. v. verschillen in wrijving tusschen de verschillende projectielen in den vuurmond, voor al als de mortier eenigszins is vervuild Maar bovendien mag een niet te kleine spreiding bij dergelijke wapens wel worden getolereerd. Waar nog steeds gevaar bestaat, dat de projectielente ver indrin gen, omdat gebruik wordt gemaakt van een tijd buis met constanten brandtijd, zoodat de projectielen steeds iets na den aanslag pas springen, daar zou een ontwerp vervaardigd kunnen worden, waarbij het projectiel voorzien kan worden van een schokbuis. Dit zou dan kunnen geschieden door aan het projectiel op de een of andere wijze een staart aan te brengen, zoodat de kop steeds het eerst, op den grond treft, dan wel door het Fransche loopgraafmortiertje na te maken, dat bestaat uit een klein kaliber kanonnetje, waarin de steel van een langwerpige bom wordt gestoken en aan welke bom vleugels zijn aangebracht om het projectiel in de vlucht te dragen, dan wel om het een rotatie te geven. De drachten worden bij dit project geregeld door verandering van de elevatie. Bij het beproefde model is rekening gehouden met drachten van 30 tot 25 i M. Dit is niet noodig, daar bij drachten beneden de 100 M. gebruik gemaakt kan worden van de ondertusschen reeds ingevoerde geweergranaten. We kunnen volstaan met drachten van 100 tot 250 M, Worden 3 ladingen meegevoerd, bv. voor afstanden van 15), 200 en 250 M, dan kunnen de tusschenliggende afstanden worden bereikt door een blok of iets dergelijks voor onder den mortier te leggen, dus meer elevatie te geven. Minder dan 45 gra den elevatie te gebruiken verdient geen aanbeveling, daar het projec tiel dan kans heeft door te rollen. Worden op de bovenaangegeven wijze met een drietal projecten 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 17